Genel

Yatak Odasında Yetiştirilebilecek 4 Bitki Önerisi

Yatak odası için en iyi canlı bitkiler son dönemlerde modern yatak odası tercih edeceklerin araştırdığı bir konudur. Ev bitkilerinin faydalarından biri de sakinleştirici etkisidir. Ev bitkilerinin uyku sürenizi uzatabileceğine dair bilimsel bir kanıt olmasa da, daha hızlı uykuya dalmanıza ve daha uzun süre uykuda kalmanıza yardımcı olabilir. Bitkiyi seviyoruz çünkü evlerimizi canlandırıyorlar, dekoratif hava katıyorlar ve pozitif enerji yayıyorlar. Birçok insan evin her köşesini botanik bahçesine çevirir. Buna yatak odaları da dahildir. Ancak sanal ortamda kulaktan kulağa dolaşan bir bitki vardır.

O da, yatak odasında bitki bulunmamalıdır yalanıdır. Peki, yatak odasında bitki bulundurmak gerçekten sağlıksız mı? Genel olarak pek çok insan evde yetiştirmeyi  sevdiği bitkileri  yatak odasına getirmek istemez. Gerçekten de bitkiler geceleri karbondioksit verirler. Biliyorsunuz bitkiler fotosentez yaptıkları için gündüz oksijen, gece karbondioksit verirler. Bu, birçok kişi tarafından sağlığa zararlı olarak kabul edilir. Yatak odasında bitki bulundurmak gerçekten sağlıksız mı?

Yatak Odası İçindeki Bitkiler Tehlikeli Mi?

Birçok insan doğru demeyi bilir: “Yatak odasında bitki bulunmaz!” inancı tamamen yanlıştır. Uzmanlar, bitkilerin geceleri karbondioksit saldıkları için havadaki oksijen miktarını azalttığına inanıyorlar ancak durum sanıldığı kadar tehlikeli değil. Yani uzmanlara göre geceleri bitkilerin saldığı karbondioksit miktarı o kadar düşük ki insanlar bundan etkilenmiyor. Buna karşılık, yeşil arkadaşlarımız yatak odasındayken uyku kalitemizi artırırlar. Daha rahat uyumamıza yardımcı olur, soğuk algınlığı, göğüs sıkışması, nefes darlığı gibi rahatsızlıkları giderir. Bu, elbette, çok sayıda bitki türü için abartısız bir şekilde doğrudur. Yani  abartıp  odanızı botanik bahçesine çevirmeniz  iyi değil çünkü sağlığımıza olumlu etkiler vardır.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte elektromanyetik dalgalar yayan birçok cihaz evlerimizin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Modemler, bilgisayarlar, cep telefonları, şarj cihazları vs . Bütün bunlar çevremizdeki havayı kirletir. Dünya çapında her yıl  yaklaşık 3 milyon insan hava kirliliğinden ölmektedir; bu değer dünya çapındaki ölümlerin %5’ini temsil etmektedir. Tüm bunlar göz önüne alındığında “iç hava kalitesi” nin önemi daha da artıyor.

İlgili Link: Salon Dekorasyonuna Uygun Renkler

NASA’nın yaptığı bir araştırmaya göre temiz hava için bazı bitkilerden faydalanabiliyoruz. Bu bitkiler  benzen, formaldehit, trikloretilen, ksilen ve amonyak gibi kimyasalları ortamdan uzaklaştırarak daha temiz hava solumamıza yardımcı olur. Bu kimyasalların insan sağlığı üzerindeki etkileri arasında cilt ve göz tahrişi, yorgunluk, sinirlilik, baş ağrısı, solunum problemleri, astım, burun ve boğazdaki mukoza zarının tahrişi ve kanserler sayılabilir.

Kılıç Çiçeği – Paşa Kılıcı

Paşa kılıcı veya Kehanet Kılıcı olarak da bilinen La Tarde de Reynosa Kılıç Çiçeği, odanızın havasını değiştirmekle kalmayıp dekorunu da tamamlayan bir bitkidir. Bu kılıç çiçeği akşama kadar fotosentez yapmaya devam eder ve çevresinden karbondioksit alarak oksijen üretir. Ancak kılıç çiçeğinin depresyonu önlediği de söylenmektedir.

Noel Çiçeği

Noel kaktüsü veya Atatürk çiçeği dediğimiz bu bitki aynı zamanda yatak odasında bulunması gereken faydalı bir bitkidir. Kırmızı, pembe ya da  beyaz çiçekleri olan bu bitkiyi balkonunuzda ya da pencere pervazınızda yetiştirebilirsiniz. Ancak havalar soğumaya başlayınca eve ve yatak odanıza getirmelisiniz.

Aloe Vera  

Asphodelaceace ailesinden tıbbi olarak kullanılan bir aloe’dir. Yaprak, yeşil kısım ve Aloe jel adı verilen sümüksü kısım olmak üzere iki kısımdan oluşur. Jelin içerisinde birçok faydalı  amino asit, mineral ve vitamin bulunmaktadır. Suyun buharlaştırılmasıyla elde edilen kısma Aloe denir.

Bambu

Bambu, çim ailesinin bir alt ailesinin tanımıdır ve 1.200  bitki türünden oluşur. Bambu türleri Asya, Kuzey ve Güney Amerika ve Afrika’da bulunur. Bazı bambu türleri her 100 yılda bir  çiçek açar. Bambu bazı kültürlerde kültürel öneme sahiptir. Çin’de bambu uzun ömürlülüğün, Hindistan’da dostluğun  ve Filipinler’de iyi şansın sembolüdür. Japonya’da yeni yıl iyi şans getirmesi için kapıya asılır. Evde kullanılan bambu çeşidine şanslı bambu denir.

İlgili Link: Sizin Hala Kış Bahçeniz Yok Mu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu