Cilt Bakımı ve Saç Bakımı

Akne Tedavisinde Kişisel Yöntemler

Akne insan yaşamının her yaş döneminde görülebilen ve yüzde oluşan kalıcı yaraların en yaygın sebebidir.  Özellikle ergenlik döneminde başlayan akne oluşumları gençlerin öz güvenlerini ve duygusal dünyalarını olumsuz olarak etkiler. Bu nedenle bu dönemde yapılan tedavilerin bireysellikten uzak doktor kontrolünde ve kişinin yaşamının ileri ki evrelerinde yara izi sorunları oluşturmayacak şekilde yapılması gerekiyor. Akne tedavileri için en uygun zamanlar kış aylarıdır.

 

Akne Nedir?

 

Akne, derinin kronik hastalığıdır. Genellikler ergenlik döneminde ortaya çıkan akne sorunları, dönem dönem artan ve azalan şekillerle yıllar boyunca devam eder. Akne tedavisinde öncelikle amaç, sivilce oluşumlarının durmasını sağlamak ve deride kalıcı bir hasar kalmamasıdır. Tedavi şekli hastalığın şiddetine, hastanın yaşına ve hastanın tercihine göre değişir.

 

Kişiye Özel Akne Tedavisi 

 

Akne tedavisinde kişinin yara durumuna ve tercihlerine göre hormon, tropikal tedaviler , krem jel tedavileri olmak üzere farklı yöntemler kullanılabilinir. Tropikal tedaviler daha hafif şiddette devam eden hastalarda uygulanırken orta şiddette akne hastalarında antibiyotik ve hormon tedavilerine başvurulur.  Antibiyotik tedavileri genellikle 3 ay sürer. Tedavi etkinliğini artırmak için pek çok tedavi seçeneği bazen kombine edilerek kullanılır.

 

İlgili Link: Genç Kalmanın  Püf Noktaları

 

Akne Tedavisinde Hormon Tedavisi Ne Zaman Tercih Edilir? 

 

  • Adet düzensizliği olanlarda
  • Adet öncesi dönemlerde akne şikayetleri
  • Çene ve boyun bölgesinde akneleri olan hastalarda
  • 30’lu yaşlarda şikayetleri başlayan hastalarda
  • Polikistik over hastalarında
  • Doğum kontrolü planlayan akne hastaları
  • Diğer tedavilere dirençli hastalarda tercih edilebilir.
  • İz kalma riski yüksek hastalar için farklı tedaviler

 

Peeling Tedavisi 

 

Topikal tedavi seçeneklerinin yeterli gelmediği durumlarda ve sistemik tedavilerin de yan etkileri nedeniyle uygulanamadığı hastalarda peelingler ve maskeler tercih edilebilir. Peelingler derinin kontrollü olarak soyulmasını ve yeniden yapılanmasını sağlayan kimyasalların deriye uygulanmasıdır. Aknenin şiddetine göre tek başına ya da diğer tedavilere ek olarak başvurulur.

 

Akne, derinin kronik hastalığıdır. Genellikler ergenlik döneminde ortaya çıkan akne sorunları, dönem dönem artan ve azalan şekillerle yıllar boyunca devam eder.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu