Gündem

İşsizlik Bunalımını Aşmanın Yolları

İşsizlik insanları sadece maddi anlamda değil manevi yani psikolojik olarak da etkilemektedir. Bir taraftan geçim sıkıntısı diğer taraftan da bunun getirdiği stres kişileri bunalıma sürükler. Bunun için insanlar kendilerini suçlamaya, umudunu kaybetmeye, kendini işe yaramaz hissetmeye başlar. Aslında sorunun temeli kişi ile alakalı değildir. Ancak girilen depresyon sürekli olarak kendini suçlama eğilimine başlar. Bu nedenle işsizliğin temelinde ekonomik koşullar, aranılan şartlar, çalışma koşulları gibi sorunlar yatabilir. Ancak uzun süre iş bulamamak ya da geri çevrilmek kişide güvensizlik, öz güveninde sarsılmalar yaşanabilir. Bu nedenle işsizlik bunalımını aşmanız için yapmanız gerekenlere bakalım.

 

İlgili Link: Kıdem Tazminatı Hakkında Sık Sorulan Sorular

 

 

İşsizlik Bunalımını Aşmanız İçin Yapmanız Gerekenler

 

İşsizlik kişileri pek çok açıdan etkilerken bunun en önemlisi depresyon problemidir. Bunun için yapmanız gerekenler ise şunlardır;

 

  • Siz suçlu değilsiniz, hatayı kendinizde aramayı bırakın; İşsiz olmanız belki de sizin suçunuz değildir. Dış faktörlere hiç değerlendirdiniz mi? Belki de ekonomik sıkıtılar, yaşana krizler işsiz kalmanıza neden olmaktadır.
  • Öz güveninizi sarsmayın; Özellikle gençler pek çok iş başvurusunda bulunur. Genellikle ilk denemeler başarısız olur. Bu sizin ile ilgili bir problem olmayabilir. Öncellikle işletmeler aradığı personelde tecrübe ister. Bunun için öncelikle önünüzdeki engelin deneyim olduğunu unutmayın.
  • Süreci atlana kadar kurslara gidebilirsiniz; bir sektörde ya da bir alanda kendinizi geliştirmek için kişisel gelişim kurslarına, dil kurslarına ya da meslek kurslarına katılabilirsiniz. Böylelikle kendinizi geliştirip öz güveninizi artırabilirsiniz.
  • Vazgeçmeyin; asla iş aramaktan vazgeçmeyin. Kişisel motivasyonunuzu asala kaybetmeyin. Eninde sonunda bir iş ile anlaşabilecek yetenektesiniz.
  • Profesyonel Destek alın; Bu süreci atlatabilmek için pek çok yol deneyebilirsiniz. Ama suçluluk hissini aşamıyor ve depresyon sürecinden kurtulamıyorsanız psikolojik destek alabilirsiniz.

 

Günümüz şartlarında işsizlik sorunu yaşamanız son derece doğaldır.

 

İşsizliğin Sizi Karamsarlığa Sürüklemesine İzin Vermeyin

 

Öncelikle bunu kabul etmelisiniz. Değişen ekonomik sıkıntılar, krizler nedeniyle iş bulma süreci uzayabilir. Tüm bu detayları göz önünde bulundurmanız gereklidir. Bu süreci lehinize çevirebilirsiniz. Kişisel gelişiminize ve dil eğitiminize ağırlık verebilirsiniz. Ayrıca meslek kurslarına katılarak özgeçmişinize artılar kazandırabilirsiniz. Unutmayın ki bu süreç geçici bir süreçtir.

 

İşsizlik insanları sadece maddi anlamda değil manevi yani psikolojik olarak da etkilemektedir. Bir taraftan geçim sıkıntısı diğer taraftan da bunun getirdiği stres kişileri bunalıma sürükler. Bunun için insanlar kendilerini suçlamaya, umudunu kaybetmeye, kendini işe yaramaz hissetmeye başlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu