Genel

Ozon Yağı ve Faydaları

Ozon özellikle doğada bulunan ve faydaları çok olan bir gazdır.  Bununla birlikte doğada üç oksijen atomunun oluşumdan doğan gaz şeklinde meydana gelen ve tedavi amaçlı işlenen gazlardandır.  Sağlık ve tıp alanında ozon terapisi içim de ozon gazının tedavi yöntemi kullanılır.

Ozon ve ozon yağı genellikle sağlık uygulamalarında enjeksiyonla, ağızdan,  gibi yöntemler ile tedavide kullanılır.  Aynı zamanda sağlık alanında ozon tedavisinin çeşitli uygulamaları vardır. Genellikle bu uygulamalar kişilerde hastalığa ve çeşitlerine bağlı olarak şekillenir.

Ozon Yağı Nasıl Oluşur, Hangi Yöntemler İle Elde Edilir?

Ozon yağı tedavisinde eklem içi uygulamalarda enjeksiyonel yöntemler kullanılır. Ozon yağı özellikle doğadan elde edilen Natürel yağları ozonlamasıyla oluşan bir tedavi amaçlı yağlardandır. Genellikle ozonlama zeytinyağı ile gerçekleşir. Doğadan elde edilen diğer yağlardan olan buğday yağı,  susam yağı gibi birçok yağda teknikler vardır.

Ozon Yağı Nasıl Kullanılır?

Tıp alanında ve sağlık sorunlarında ozon yağı genellikle sorunlu bölgeye yumuşak hareketlerle sürülerek uygulanan bir yağ türüdür.  Ayrıca doğadan elde edilen ozon ve ozon yağı bir oksijen şeklindedir. Bununla birlikte ozon yağının saf zeytinyağının üzerine eklenmesiyle ya da doğal yağın içine eklenerek hazırlanması tedavi için kullanılmasında pratiklik sağlar.  

Ozon yağının elde edilmesi genellikle organik, soğul sıkılmış, sızma zeytinyağından oluşması ile yapılır. Buna istinaden yağ içerisine uzun bir süre ozon kabarcıkları verilir. Sonrasında, zeytinyağına ozon enjeksiyonu yapılarak ozon yağı elde edilir. Üretiminde sadece soğuk plazma ozon jeneratörleri kullanılarak kaliteli olması sağlanır. 

Ozon Yağının Cilt Üzerinde Faydaları Nelerdir?

Ozon ve ozon yağı özellikle alternatif tıp olarak birçok hastalığın tedavisinde etkindir. Buna bağlı olarak ozon yağı fayda sağlayıcı olarak egzama, sedef yanık gibi birçok problemin tedavisinde tamamlayıcı olarak kullanılır. Aynı zamanda kadınlarda cildin yenilenmesinde etkilidir. Bununla birlikte kalıtsak ve kronik ağrılarda tedavi amaçlı ozon yağı kullanılır.

Ozon Yağı Nasıl Kullanılır?

En etkili olarak ozon yağı ve faydaları eklem, baş, boyun, omuz, sırt, diz ağrılarında birebir faydalıdır. Ozon yağı daha çok cilt sel problemlerde etkilidir. Genellikle zorlu egzamalarda ve ciltte oluşan kalıtsal sedeflerde ve dermatit tedavisinde kullanılır.  Ozon yağı olarak özellikle kronik yaraların iyileştirilmesinden ve cilt hücrelerinin yenilenmesinde kullanılır. Buna istinaden biyolojik ürün olsa da ozon molekülü ile elde edilir.

İlgili Link: Muskat Cevizi Faydaları Ve Nasıl Kullanılır

Genellikle üretiminde zeytinyağı ile elde edildiğinde cilt için ozon yağına dönüşerek iyileştirme yapar. Ozon yağı ve faydaları iyileştirici hormonları canlandırır ve hücrenin yenilenmesini sağlar. Ozon yağı öncelikle boyun, bacak ve yüze uygulanarak etki gösterir. Bunun yanında hücreleri yenileyerek cildin elastikiyetisini artırıcı özelliği vardır. Bunun yanında kalıtsal veya sonradan olan cilt bozukluklarını tedavi edicidir.

Ozon Yağının Sivilce, Akne Ve Yanık Üzerinde Faydaları Nelerdir?

Ozon yağı ve faydaları kişilerde her yaşta oluşabilen sivilce ve akne oluşumunu önleyici özelliktedir. Ayrıca güneş ya da başka nedenlerden ciltte oluşan kızarıklıklar ve şişliklerin iyi tedavisinde ozon yağı etkili bir uygulamadır. Yaz aylarında oluşan güneş yanıklarında ozon yağı hızlı olarak etkilidir.  Kuru havalarda oluşan ve yaraya dönecek olan cilt kuruluğu ozon yağı ile sonlanır 

Bunun yanında ozon yağı ve faydaları ağız kenarında oluşan aftların tedavisin de etkilidir.  Kadınlarda hamilelik ve kilodan oluşan ve kalıcı olmaya müsait selülit oluşumu önler. Yine kalıtsal olan Kepek ve saç derisinde meydana gelen yaraları iyileştirilmesinde ozon yağı kullanılır. . Bebekler oluşan bez kullanımından olan pişiklerinde ozon yağı etkilidir.

Ozon yağı ve faydaları kişilerde oluşan tırnak mantarlarının tedavisinde de ozon yağı kullanılır. Ayrıca kadınlarda anal kaşıntılar ve iltihap tahrişi gibi durumları giderici özelliği vardır. Erkeklerde veya kadınlarda hemorid sorunlarında ozon yağı tavsiye edilir Hücrelerin yenilenmesi ile kan dolaşımını hızlandırır.

Soğuk havalarda kuru öksürüğü keser.  Ozon yağı cilt lekelerinde cilt beyazlatma da etkilidir.  Genellikle böcek sokmalarında acıyı dindirici özelliği vardır.  Ozon yağı saç üzerinde oluşan kuruluk ve dökülmelere karşı da etkilidir.   Ozon yağı ayrıca masaj yapıldığında kullanılarak vücudu rahatlatır. Ozon yağı ve faydaları ile ayrıca şeker hastalığı sebebi ile oluşan yaraların tedavi edilmesinde etkilidir.  Ozon yağı ayrıca hayvanlardaki yaralar için etkilidir.

Ozon yağı ve faydaları ayrıca yağ bezi enfeksiyonlarına iyi gelen özelliktedir.  Ozon yağı deodorant olarak da kullanılabilir. Saçkıran için ozon yağı kullanılabilir. Yüzden oluşan çıbanlar ve diğer bölgelerde oluşanları da iyileştirebilir. Ozon yağı ayrıca kırışık oluşumunu geciktirici ve yaşlanma karşıtı bir etkili tedavi uygulamasıdır.  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu