Uzman YazılarıGenel

Calpol Şurup

Etkin madde olarak parasetamol içeren Calpol şurup çocuklara ve yetişkinlere ayrı olarak üretilir. Çocuklarda süspansiyon şurup şeklinde verilir. Parasetamol, beyine iletilen ağrı sinyallerinin yoğunluk oranının düşürülmesinde ve beyin içerisinde vücut ısısını dengede tutmakla görevli olan maddelerin salgılanmasını düşürerek ateşin düşmesini sağlayan bir maddedir. 

Ağrı kesici ve ateş düşürücü fonksiyonları sebebiyle yaygın kullanıma sahip olan Calpol şurup nadir olarak yan etki görülmesine neden olur. Çoğunlukla baş ağrısı, diş ağrısı, kas ağrısı, nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi durumlarda sıklıkla tavsiye edilen ilaçlar arasında yer alır. Bebekler, çocuklar, gebeler ve emziren anneler gibi pek çok farklı grupta, ihtiyaca yönelik tavsiye edilen dozlarda güvenle kullanmak mümkündür.

İlgili Link: Teramisin Krem

Calpol Şurubun Etkisi

Tedavi edici bir biçimde değil, hastalık belirtilerinin giderilmesi amacıyla kullanılır. Calpol şurubun kullanımı sonrasındaki üç gün içerisinde ateş ve ağrıda herhangi bir iyileşme yaşanmaması durumunda hekime gözükmek uygun olacaktır. İlaç alındıktan sonra yaklaşık bir saat içerisinde Calpol şurup etkisini göstermeye başlayacaktır. Etkisini sürmesi ise beş saate kadar devam eder.

Kullanımı sırasında şişenin iyice çalkalanması ve içerisinden çıkan plastik kaşık ile çocuğa, doktorun önermiş olduğu dozlar ile verilmelidir. Bebekler ve çocukların vücutları, gribe karşı oldukça hassastır. Bu nedenle sıklıkla ateş, burun akıntısı, halsizlik, öksürük, başta ağrı oluşması, eklem ve kas ağrısı görülür. Tavsiye edilen doz 5 mg şeklindedir. Bu ölçek içerisinde 120 mg parasetamol bulunduğu için yaşanan ağrıların ve ateşin düşürülmesinde etkilidir.

Calpol Şurubu Doz Ayarlaması

Çocukların yaşına ve kilosuna göre farklı dozlarda alınabilir. Calpol şurup, 3. Aytan itibaren 6 yaşa kadar olan yaş aralıkları arasında kullanıma uygundur. Yeni doğanlarda ve iki aylık bebeklerin kullanımına uygun değildir. Her yaş için farklılık gösterebilen Calpol şurup için en doğru doz doktorun kişiye uygun olarak belirttiği dozlardır.

Nadir bir şekilde yan etkisi bulunan bir ilaçtır. Ancak, bazı kişilerde parasetamol alerjisi yaşanabilir. Alerji belirtileri ise nefes alırken güçlük yaşama, konuşmada zorluk ve hırıltı, cilt üzerinde kaşıntı, şişmiş, soyulmuş ya da kabarmış bir vaziyette bulunan deri döküntüsü, ağız, boğaz ve dil bölgesinde şişlik meydana gelmesi durumu oldukça ciddidir. En kısa süre içerisinde acile başvurulması gerekir.

İlgili Link: Dikloron

İçeriğinde Bulunan Bazı Maddeler ve Etkileri

Şurubun içerdiği maddeler arasında sükroz yer aldığı için diyabet hastası çocuklarda dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Bunun yanında, Calpol şurup içermiş olduğu gliserol maddesi bulantı, ishal ve baş ağrısı yaşanmasına sebep olabilir. Şiddetli olarak böbrek ve karaciğer yetmezliği bulunuyorsa ilacın kullanımı uygun değildir. Kansızlık, akciğer hastalıkları, kalıtsal olarak gözlenen Gilbert hastalığı ve parasetamol içeren farklı bir ilaç kullanılıyorsa ilacın dikkatli kullanılması önerilir.

Doz aşımı yapıldığında ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir. Şurup alımı ağız ile gerçekleştirilir ve koyu bir kıvamı olduğu için kaşığa koyarken yere dökülmesi önlenir. Etki bakımından Calpol şurubun çok güçlü ya da etkisiz olduğuna dair bir izlenim alındığında doktor ile konuşulması gerekir.

Calpol Şurup Yan Etkileri

Calpol Şurup Yan Etkileri

 Unutulan dozlar olduğunda denge sağlamak için Calpol şurup çift dozlarda kullanım yapılmamalıdır. Bunun yanında, doktorun belirtmiş olduğu zaman aralıklarında kullanılması gerekir. Düzensiz bir kullanım gerçekleştirildiğinde olumsuz etkiler yaşanabilir. Calpol şurup kullanılırken çok yaygın görülen yan etkiler arasında karaciğer enzimlerinin üst sınırının üzerinde olmasıdır.

Yaygın olarak görülen yan etkiler; enfeksiyon, ishal, bulantı, baş ağrısı ve baş dönmesi, uyuşma, karın ağrısı, kusma olarak sayılabilir. Dengede bozukluk yaşama, mide ve bağırsakta kanama görülmesi, el ve ayak bileğinde ödem gibi semptomlar yaygın olmayan yan etkiler arasında yer alır.

Calpol Şurup Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Deride döküntü, kurdeşen, akıntı şeklinde döküntü, alerjik ödem gibi belirtiler, seyrek bir şekilde görülen yan etkilerdir. Herhangi bir sulandırma yapılmadan Calpol şurup kullanılması gerekir. Ateş ya da ağrılar nedeniyle uyuyamayan bebeklerde, Calpol şurup kullanıldığı zaman belirtilerin şiddetinde bir hafifleme yaşanacaktır. Böylelikle, rahatlayan bebekler kolay bir şekilde uykuya dalabilir. Astımı olan çocuklarda ilacın dikkatli bir biçimde kullanılması önem taşır.

Uygun dozlar ile kullanıldığı zaman bebeklerde ve çocuklarda herhangi bir zararlı etki görülmez. İki aydan büyük bebeklerde, ateşin düşürülmesi açısından en uygun olan ilaçlar arasında yer alır. Çocukların ateşi 38 derece ve üzerini gösterdiği zaman ateş düşürücü olarak Calpol şurup kullanılabilir.

Calpol Şurup Doz Kullanım Aralıkları

Kullanılan Calpol şurup dozları arasında dört ile altı saat bulunmalıdır. Özellikle bebek ve çocuklar açısından en az altı saat geçmesi gerekir. Bunun yanında, yirmi dört saat içinde dört defadan daha fazla doz kullanılması uygun değildir. İlaç ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ve yanlış davranışlarda bulunmamak içerisinde yazan prospektüsün okunması yararlı olacaktır.

İlacın içerisinde yazan yaş, kilo ve doz düzenlemelerine bakılarak ona uygun bir yol izlenmelidir. Şurubu içerken tadından hoşlanmayan çocuklar için ilacın verilmesinden sonra meyve suyu ya da süt verilebilir. Çocuklar için verilen Calpol şurubun yetişkinlerden ayrı unutulmamalıdır ve bilinçsizce ilaç kullanımı yapılmamalıdır.

Calpol Şurup Ek Bilgiler

Doktor önerisi olmadan üç günden daha fazla Calpol şurup kullanılmalıdır. Hafif ve orta şiddette yaşanan ağrıların hafifletilmesinde ve vücutta yükselen ateşin normal seviyelere düşürülmesinde oldukça etkili olan bir şuruptur. Bunun yanında, Nezle, grip ve soğuk algınlığı belirtilerin hafiflemesinde de etkili bir konumdadır.

Diş ağrısı, baş ağrısı, kulak ağrısı, kas ağrısı gibi durumların yanında aşı uygulamasından sonra ateş yükselmesi ve ağrıların yaşanmasın Calpol şurup kullanılır. Bu belirtiler dışında yaşanan çeşitli durumlarda ilacın kullanılabilir bir özelliği yoktur.  Bu nedenle, şurubun yalnızca amacına uygun bir biçimde kullanılması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu