Gündem

Temiz ve Sağlıklı Bir Gelecek Doğaya Olan Saygıdan Başlar

Günümüz de çevreye ve doğaya verilen önem günden güne azalmakta. Elimize ne geçerse hoyratça çevreyi kirletmekte ve zarar vermekteyiz. Biz yetişkinler böyle yapmaya devam ettikçe bizden sonraki nesiller de bizi örnek alacak ve doğa yaşanılamaz bir hal alacak. Elimize bir çöp geçirmeye görelim park, bahçe, yeşil alan, deniz, göl, gölet her yere bunları atıyor; sonrasını düşünmüyoruz. Sonrası temiz bir hava alamadığımız ormanlarımız, parmağımızı bile sokamayacağımız kirli denizlerimiz oluşuyor.

 

Denizlerdeki Çevre Duyarlılığı

 

Balıkçılık ülkemizde oldukça gelişmiş. Denizlerimizden oldukça fazla balık tutuluyor ülke olarak ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyoruz ancak yemek yediğimiz yeri kirletmekte üstümüze yok tabi ki buraları da kirletiyoruz. Denizlerimize baktığımızda oraları atık su boşaltacağımız yerler haline getirdiğimiz görülüyor. Fabrikaların atık suları, çöpler vs. hepsi buraya atılıyor. Tabi ki zamanla çoğala çoğala kıyıya vuruyor pislikler ve balık ölümleri artıyor. Herhangi bir temizleme işlemi de yapılmazsa eğer daha sonra dışa bağımlı bir ülke haline geliyoruz. Nereden balık alabiliriz nereden getirebiliriz diye düşünüyoruz.

 

Çevre Temizliği Çok Kapsamlı Ele Alınmalı

 

Detayları belirtilen tüm konularda ortak bir paydada buluşuyoruz. Temiz çevre temiz bir yaşam. Bir tane çöp atmakla bir şey olmaz diye başlayan bu döngü böyle süregeliyor ve çıkmaza giriyoruz. Elimizdeki çöpü çöp kovasına götürene kadar cebimizde taşıyan bizler hangi ara bu kadar kötü insanlara dönüşe bildik bilemiyorum. Aslında çok basit bir çözümü var. Toplum olarak bilinçlenmek. Bir yerden başlamak önemli olan. Daha az hazır, paketsiz ürün kullanırsak eğer atığımız azalır diye düşünüyorum.

 

Doğanın Temiz Olması Bizim Elimizde

 

Hazır paketli bir ürünün paketini doğaya bıraktığımızda geri dönüşümü mümkün olmayan bir ambalaj malzemesi kullanıldıysa yıllarca doğada yok olmadığını görüyoruz. Bu atıklar son yıllarda doğaya zararları gibi denize de atılmaya başlandığından deniz canlılarının yaşamını da olumsuz etkilemeye başladı. Haberlerde bir kaplumbağanın burnuna atığın takıldığını ve solunumunu kestiğini gördük. Eğer çıkarılmasaydı kaplumbağanın ölümü ile sonuçlanacaktı. Bu ve bunun gibi birçok örneği bulunuyor.

 

Günümüz de çevreye ve doğaya verilen önem günden güne azalmakta. Elimize ne geçerse hoyratça çevreyi kirletmekte ve zarar vermekteyiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu