Genel

Kas Gevşetici Kremler ve Özellikleri

Eklem ağrıları özellikle ilerleyen yaşlarda ve kış mevsiminde hemen hemen herkesin şikayetçi olduğu durumlar arasında yer alıyor. Bu anlamda kişiler ağrılarını hafifletmek için jel ya da krem çeşidindeki ilaçların kullanımını tercih ediyor. Ağrı kesici haplara oran ile daha kısa süre içerisinde etkisini gösteren kremler, aynı zamanda hapları kullanan kişilerde oluşan mide tahribatlarından da kurtulmanın en ideal seçimi olarak biliniyor.

Gelişen teknoloji ile birlikte ağrı kesici hapların yerini son zamanlarda ağrı kesici kremler almış bulunuyor. Öyle ki ağrı kesici kremler cilt yüzeyinde uygulama alanına sahip olduğundan karaciğer, kalp, böbrek gibi iç organların tahrişi de söz konusu olmuyor. Ağrı kesici kremler sayesinde hapların getirmiş olduğu riskler ortadan kalkıyor. Genellikle jel kıvamında üretilen ağrı kesici kremler, yan etkilerinin çok nadir görülmesi ile birlikte kullanım kolaylığı ve kısa sürede olumlu etkileri ile birçok kişinin dikkatini çekiyor.

Kas Gevşetici Kremler

İskelet sisteminin günlük hayatta kolaylıkla işlevini sürdürmesi ve kişinin yaşamını rahat sürmesi için kas sisteminin önemi büyüktür. Kas sistemi sağlıklı olan insanlar iş hayatlarında veya ev hayatlarında oldukça rahat bir yaşam sürerler. Kas sistemlerinde zaman zaman yoğun hayat temposundan kaynaklı olarak, sinir ve adalelerin birleşme noktalarında kasılmaların yaşanması ile kas ağrıları ortaya çıkabilir. Kas ağrılarının ortaya çıkması kas gevşetici kremlerin kullanılması gerektiğini bildirir. Ayrıca bel ağrıları, boyun ağrıları, siyatik ağrıları, istem dışı kasılmalar, sırt ağrısı, boyun tutulması ve kişide görülen diğer romatizmal ağrıların tedavisinde de kas gevşetici kremler kullanılır.

Kas gevşetici kremler, eczane dışında bitkisel ilaç satılan yerlerde satılır. Fakat unutulmamalı ki doktor tavsiyesi olmadan veya reçete olmadan kas gevşetici krem alıp kullanmak büyük rik taşır. Öyle ki kas gevşetici kremler içerisinde Tiyokolşikosid maddesi içerir. Tiyokolşikosid etken maddeli ilaçlar, ağrı kesici olarak kullanmanın yanı sıra iltihabi durumların tedavisinde de kullanılır.

Kas Gevşetici Kremler Nasıl Kullanılır?

Kas gevşetici kremler uygun örüldüğü durumlarda doktor reçetesi ile eczanelerden temin edilir. Uzmanların ağrı kesici krem kullanımlarında vermiş oldukları tarifler oldukça birbirine yakındır. Doktorun ilaç kullanımı için belirttiği zaman kadar ve belirttiği doz miktarı kadar ilacın kullanılması gerekir.

Kas gevşetici kremler ağrılı bölgenin olduğu kısma ince bir tabaka halinde sürülür. Sürülen krem hafif masaj hareketleri ile cilt yüzeyinde kremin yaygınlaşması sağlanarak deri altına geçişi gerçekleşmiş olur. Kas gevşetici kremler reçetede belirtilen aralıklar ile kullanılmalı ve doktorun uygun gördüğü zaman dilimi sonrasında kullanımı sonlandırılmalıdır.

Kas Gevşetici Krem Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kas gevşetici kremler içerisinde Tiyokolşikosid maddesi bulunduğundan, bu kremlerin kullanım esnasında herhangi bir güneş losyonu, parfüm, cilt veya el bakım kremleri kesinlikle kullanılmamalıdır. Kas gevşetici kremin bu gibi maddeler ile teması halinde cilt yüzeyinde tahrişler oluştuğunda kullanımı hemen bırakılmalı ve doktora başvurulmalıdır.

Kas gevşetici krem cilt yüzeyine uygulandıktan sonra ortalama 10 dakika bekletilmeli ve krem sürülen bölge bandana gibi ürünler ile kapatılmamalıdır. Aynı zamanda sıcak ile temasından da kaçınılmalıdır. Ayrıca böbrek hastaları ve kan pıhtılaşma sorunu olanlar kremlerin kullanımında mutlaka doktora bilgisini vermelidir. Kas gevşetici kremler ağız veya göz belgesi ile temas ettirilmemeli, temas ettirildiği takdirde bol su ile yıkanmalıdır. Ayrıca ağrı kesici kremlerin hamile ve çocuklarda kullanımı çok uygun görülmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu