Dekorasyon

Sanatta Yatak Sadece Bir Eşya Değil

Doğduğumuz andan itibaren hayatımızın her noktasına tanıklık etmiş; hem fiziksel hem de ruhsal gelişimimizde önemli bir yer edinmiş olan yataklarımızı sıradan bir eşya kategorisine koymak herkes için oldukça zor olacaktır. Durum böyleyken yüzyıllardır olduğu gibi günümüzde de hala yatağın önemi yerini korumuştur. İnsanın sanattaki yeriyle beraber yatak da sanattaki yerini korumaya devam etmiştir.

Resim Sanatında Yatak

İnternette ya da müzelerde sıkça karşılaştığımız tablolarda dikkat etmesek de hep bir yatak vardır. Özellikle mitolojik bir karakter olan Venüs’ün meşhur uzanma biçimini birçok ressamın tablosunda görmek mümkündür. Venüs bu resimlerin hepsinde yatağında uzanmaktadır ve yataklar hep detaylıca çizilmişlerdir. Tablolardaki yatak örtüleri ve nevresim takımları dönemin özelliklerini yansıtmıştır.

Meşhur Hollandalı ressam Van Gogh da Arles’teki Yatak Odası adlı sanat eserinde bir yatak odası resmetmiştir. Bizim de ressamlarımızdan olan Namık İsmail, Sedirde Uzanan Kadın adlı eserinde yanında kitaplık olan bir yatak odasında uzanan kadını resmetmiştir. Ünlü ressamlardan Frida Kahlo da birçok yatak içeren tablo yapmıştır.

Tracey Emin adlı sanatçı ise karşımıza bir tabloyla değil de dağınık halde müzede sergilenen bir eseriyle çıkıyor. Eserindeki beyaz yatak takımı Duru Nevresim Takımı ile benzerlikler içermektedir.

Sanat eserlerinde yatak sadece bir eşya değildir,  çeşitli durumları ve duyguları ifade etmekteki en büyük araç olmuştur.

Sinemada Yatak Figürü           

Sinema filmleri ve diziler konu olarak her zaman insanı seçmişlerdir. Bu sebeple yataklar da ister istemez ekranda karşımızda belirmişlerdir. Bu bazen sadece bir uyku sahnesi olabilirken bazen de filmin en önemli diyaloglarının geçtiği sahnede karşımıza çıkar. Çift Kişilik Nevresim Takımı üzerinde önemli bir kararın alındığına da şahit olmuşuzdur, duygusal anların yaşandığını da.

Yatak ve Politika                 

Yataklar sadece romantik anlar yaşadığımız yerler olmamıştır. Tarih boyunca çeşitli değişimlere uğrayan yatak, sanatta olduğu gibi protesto amacıyla da kullanılmıştır. 1969 yılına geldiğimizde yatak odası dekorasyonları çeşitli aşamalardan geçmiştir ve ünlü bir olaya tanıklık edecektir. Ünlü sanatçı John Lennon ve Yoko Ono’nun beraber 1 hafta boyunca yatakta kalmaları ve gazetecileri röportaja davet etmeleri tüm dünyada yankı uyandırmıştır. Bu eylemlerindeki amaç Amerika’nın Vietnam topraklarında başlatmış olduğu savaşa karşı bir protestodur. Bu ünlü iki çiftin evlenmesi tüm dünya tarafından takip edileceğini bildiklerinden, beyaz pike takımı ile barış yatağında böyle bir protesto yapma amacında olmuşlardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu