Genel

Berfin İsminin Anlamı, Kökeni ve Özellikleri

Berfin ismi zamanımızda kız ve erkek çocuklara verilebilen unisex bir isim olması özelliği ile dikkat çekiyor. Gökyüzünden gelen tertemiz, berrak yağan karı hangimiz sevmez ki? Kökeni Farsçadan gelen Berfin ismi kelime anlamı olarak kar ile ilgili, tertemiz ve kar gibi beyaz anlamları taşıyor. Bu anlamı yanında binlerce hikayesi olan ve hepimizin sevdiği “Kardelen” çiçeğine coğrafyamızın belli bölgelerinde Berfin Çiçeği olarak isimlendirildiğini duyabilirsiniz.

Berfin ismi Kuran’da geçip geçmediği ise bu isme ilgi gösterenlerin internette en çok aradığı terimler arasında yer alıyor. Bu araştırmalar sonucu cevap vermemiz gerekir ki Berfin ismi Kuran’da yer almıyor.

Anne ve babaların kardeşlere uygun isimler koyması göz önünde bulundurulduğunda Berfin ismine en yakın isimler konusunda Berkin ve Berrin isimlerinin göze çarptığını söyleyebiliriz.

Berfin ismi 6 harften oluşur. Her harf ayrı olarak analiz edildiğinde Berfin isminde öne çıkan özellikler ön sezileri kuvvetli, sıkıntılardan kurtulmak için mücadele eden aynı zamanda sert yapıya sahip, uysal ve güvenilir, kırılgan, sağduyulu özelliklerini karşımıza çıkarıyor.

İlgili Link: Alya İsminin Anlamı

Berfin İsmini Taşıyan Kişinin Olası Karakteristik Özellikleri

Berfin ismindeki harflerin özelliklerini göz önünde bulundurduğumuzda Berfin ismini taşıyan kişi;
Çevredeki herkesin güvenin kazanan, sağduyulu ve gündelik olaylara karşı pes etmeyen ve hayatın zorluklarına karşı sert bir mizacı olduğu için sıkıntıların üstesinden gelmeyi başaran, aynı zamanda ön sezileri kuvvetli olduğu için geleceğini sağlam adımlar ile planlayan özellikleriyle başarılı ve güvenli bir karakter olarak yorumlanabilir.

Berfin ismini ayrıca yorumlayacak olursak son zamanlarda karşımıza çıkan isim – kader sayısını göz önünde bulunduralım.

Berfin isminin kader sayısı dokuzdur. Dokuz kader sayısına ait yorum ise şöyledir;

“Yetenekleri sanatsal anlamda değer kazanmıştır. İnsanları seven ve değer veren bir karaktere sahiptir. Duygusaldır fakat aynı zamanda gerçeklerden sapmaz. Lüks yaşamayı tercih eder. Hisleri oldukça gelişmiştir. Yaratıcıdır. Hayatına zarar veren kötü alışkanlıklarda takılı kalmaz.”

İlgili Link: Ağrısız Doğum Epidural Analjesi Nedir

Berfin Çiçeğinin Hikayesi

Berfin çiçeği bir gün, güneşi görmediği için ve arkadaşlarının ona sürekli anlatması nedeniyle güneşe âşık olduğunu anlar.

Güneşi gördüğü gün solacağından dolayı aslında güneşi hiçbir zaman görmemiştir.

Bu aşk içinde günler günleri kovalar, Berfin Çiçeği büyür ve bir gün “Allah’ım bir defada olsa güneşi görmeyi nasip et” diyerek Allah’a dua eder ve Allah’ta dualarına yanıt verir.


“Ey Berfin bilmez misin ki sen narin bir çiçeksin ve güneşle karşılaştığın an canından olabilirsin.

İyi düşün sana 2 gün mühlet veriyorum, ya güneş ya canın .”


Berfin derin düşüncelere dalar ama güneşe olan aşkı son bulmaz ve 2 gün sonunda canı pahasına derki;
 “Bu aşk beni öyle büyüledi ki güneşi görmek için can atıyorum.”

Allah’ta bu düşüncesine cevap olarak ona der ki;
“Cesaretini takdir ederim ey Berfin (Kardelen) ama bir yandan da üzülürüm, çünkü canından olacaksın, solacaksın.” der.

Berfin bu cevaba yönelik güneşi görmenin aşkıyla tutuşurken karın üstüne çıkmaya ve görünmeye karar verir ve bembeyaz karın içerisinden çıktığı an güneşi görür ama ona daha önce söylendiği gibi canından olur.

Bu olay herkesi derinden etkiler ve herkes çocuklarına ve torunlarına bu olayı anlatır, nasihatte bulunurlar.

“Eğer günün birinde âşık olursan ve birini çok seversen Berfin gibi cesaretli ol.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu