Dekorasyon

Salon Dekorasyonuna Uygun Renkler

Salon dekorasyonunda renk konusunda kesin bir karar almadan önce mutlaka hangi dekorasyon şeklinin uygulanacağına karar verilmek gerekir. Dekorasyonda kullanılacak olan rengin dekorasyon çeşidi ile oldukça büyük bir bağı bulunur. Modern ya da klasik salon seçiminde belli başlı renkler bulunur. Bu dekorasyon çeşitlerinde uygun renkler dışında farklı renklere yönelme durumunda hoş olmayan görüntülerin ortaya çıkması muhtemeldir.

Fakat renk seçiminde ev sahibinin tarzının da çok büyük etkisi bulunur. Salonun türünü belirleyen en önemli etken salon içerisindeki renk uyumudur. Sakinleştirici ve huzurlu renkleri minimal tasarlanmış salonlarda kullanmak oldukça uygun bir fikir olmaktadır. Minimal tasarımlarda kullanılan ve en iyi görünümü yakalamayı sağlayan renkler gri ve tonları ya da beyaz ve tonlarıdır.

Aynı zamanda lila tonları ve bej rengi oldukça hoş bir görünüm ortaya çıkarır. Koyu ve canlı renkler inse daha çok vintage dekorasyonda sıklıkla kullanılan renklerdir. Sarı, yeşil, sarı ve kırmızı renkler ise daha çok modern salon dekorasyonunda tercih edilen renklerdir. Salonda her şey tam olsa dahi renk uyumu yakalanmadığı takdirde çok kötü bir görüntü ortaya çıkmaktadır.  Salon duvar rengi ile mobilyaların renginin uyumlu olması çok önemlidir. Bu seçimleri yaparken bir iç mimardan yardım almak faydalı olacaktır.

Vintage Salonlar İçin Renk Seçimi

Dekorasyon yaparken renk seçimi en önemli konulardan biri olmaktadır. Bu dekorasyon tipi için en ideal dekorasyon fikri tartışmasız ki açık renklerdir. Açık renkler vintage salon içerisinde çok iyi bir şekilde pekişecek ve çok güzel bir uyum sağlayacaktır. Açık renk kullanılarak mobilya seçimini de buna uygun bir şekilde yapmak mümkündür. Açık renk kullanılmasından dolayı salona oldukça ferah ve geniş bir görünüm kazandırır. Mobilyaların etkileyici görünümünü perdelemeyeceği için de oldukça önemli ve doğru bir seçim olacaktır. Fakat koyu renkler tercih edilirse salon oldukça boğucu ve kötü bir görünüm ortaya çıkaracaktır.

Salon Duvar Renkleri

Salon dekorasyonu yapılırken dikkat edilecek en önemli konulardan biri duvar renkleri olmaktadır. Salon duvarları mobilyalarla uyumlu ve arka fonda abes durmayacak şekilde seçilmelidir. Mobilyalar ve duvar rengi arasındaki uyumu yakalamak ve mobilyaların öne çıkmasını sağlamak çok önemli bir husustur.

Bu şekilde salon içerisinde oldukça büyük bir uyum yakalamak mümkün olur. Örneğin pudra renklerinde bir mobilya tercih edilirse bu renge en iyi uyum sağlayan lila ve kırmızı tonlarını kullanmak gerekir. Evin en iyi detaylarını dahi ortaya çıkarmayı sağlayan en önemli konu tartışmasız ki duvar rengi olmaktadır. Aynı zamanda ev içerisinde kullanılan aksesuarlara da dikkat etmek gerekir. Koyu renkli aksesuarlar kullanılan bir evde açık renkli ya da pastel tonlardaki renkler kullanılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu