Dekorasyon

Baştaş Bordür Taşı Uygulamaları ile Fark Oluşturuyor

Bordür taşı, kelime anlamı itibariyle kaldırım kenarlarına döşenen, kaldırımı yoldan ayırmak maksadıyla kullanılmasının yanında, yağmur sularının rögara ulaşmasını sağlayan, çeşitli ölçülerde üretilebilen yapı malzemesine verilen isimdir.

 

Bordür taşları, sağlam yapılar olmasının yanında genel olarak üzerleri belediyeler tarafından boyanmaktadır. Boyalı olması hem araçların kaldırım olduğunu rahat bir şekilde görmesini sağlar hem de şehre estetik bir görüntü kazandırır.

 

Bordür taşlarının boyut ve biçimlerinin doğru seçilmesi, şehre estetik bir görünüm kazandırılması açısından son derece önemlidir. Türkiye’de bordür taşı uygulamaları ile adından sıkça söz ettiren Baştaş Grup, bu sektörün öncü firmalarındandır.

 

Bordür Taşının İşlevi

 

Kış aylarında karların erimesi ya da bahar döneminde yoğun şekilde yağan yağmurlar, trafikte hem zor anlar yaşatır hem de şehrin estetik görüntüsünü bozar. Bordür taşları sayesinde bu görüntü kirliliği ortadan kalkmakta ve şık bir görünüm şehrin güzelliğine eklenmektedir.

 

Bordür taşları, yolun istikameti boyunca döşenmektedir. Aynı zamanda kaldırımın kenarında bir nevi istinat duvarı vazifesi görür. Kaldırımın genişlemesini, parke taşlarının kaymasını ve tahrip olmasını önler.

 

Bordür Taşlarının Asfalta Faydası

 

Bordür taşlar aynı zamanda asfaltın da uzun ömürlü olmasını sağlar. Çıplak asfaltlarda aşınmanın ilk önce kenarlardan başladığı görülmektedir. Asfaltın bu aşınmaya karşı korunması bordür taşları ile sağlanmaktadır. Bordür taşı olmadan asfaltın kendi kendini koruma imkânı yoktur.

 

Asfalt yollar aktif olarak kullanılan yapılardır. Üzerlerinden sürekli araç geçtiği için yol yanlara doğru esneyecektir. Bu esneme miktarı da bordür taşları ile minimize edilmektedir.

 

Yukarıda sayılanların yanında kaldırımlara inşa edilmiş olan drenaj sistemleri, olukların akış istikametine doğru yapılmışlardır. Beton asfalttan ziyade, son derece hassas bir biçimde döşenir, yüzeyi düz olan yapılar drenaja uygun bir tasarıma sahip olabilirler. En iyi hizmeti alabileceğinizden en ufak bir tereddüt duymayacağınız Baştaş bordür taşları sayesinde en güvenilir ve sağlam yapıya kavuşmuş olursunuz.

 

Baştaş Bordür Taşlarının Özellikleri

 

  • Kırılma dirençlerinin yüksek olmasından dolayı son derece sağlamdırlar.
  • Yüzey kalitesi son derece kusursuz bir yapıya sahiptir.
  • Üretim aşamasından sonra kolaylıkla kurulabilir özelliğe sahiptir.

 

Baştaş Bordür Taşlarının Kullanım Alanları

 

  • Yolun yapısına uygun olarak kurulmuş olan drenaj sistemlerinde oluk göreviyle kullanılmaktadır.
  • Araçların istikametini ve sınırlarını belirlemek için bir nevi istikamet yapısı olarak kullanılmaktadır.
  • Yolun yapımının son aşaması olarak kullanılmaktadır.

Bordür taş çeşitleri konusunda daha fazla bilgi için https://bas-tas.com.tr/urunler/bordur-tasi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu