Sağlıklı YaşamDiyet ve Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Balık Nasıl Pişirilir

Sağlıklı Balık Nasıl Pişirilir

Sağlığımız açısından çok değerli olan balık , doğru şekilde pişirilip tüketilmediğinde faydasından çok zarar verebiliyor.

Elbette balık pişirmeye dair pek çok pişirme yöntemi var. Bu noktada önemli olan her balığın kendine has lezzetini daha da artıracak olan doğru yöntemle pişirilmesi.

Örneğin hamsi, istavritin tavasını yaparsak çok lezzetli olur. Aynı şekilde hamsinin buğulaması çok güzeldir. Çuprayı fırında veya mangalda yapmak çok başarılı sonuç verir. Levreği fırında veya güveçte ya da mangalda

yapmak da oldukça başarılı sonuçlar verir. Ülkemizde yine çokça çıkan balıklardan mezgitin tavası çok lezzetli olur. Eğer büyük mezgitse fileto haline getirip kızartmanız daha doğru olacaktır.

Balık pişirirken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta büyük balıkların daha yağlı olacağını unutmamak ve o balıkların fırında veya ızgarada pişirilmesini sağlamaktır. Küçük balıklar daha yağsız oldukları için tavada daha güzel olacaktır. Hangi balığı nasıl pişireceğimizi bilirsek balığımızı en lezzetli şekilde yemiş olacağız.

Sağlıklı Pişirme Teknikleri Nelerdir?

Sağlıklı pişirme teknikleri birkaç çeşide ayrılır. Buharda pişirme, haşlama, fırında. Bunları biraz açacak olursak sebzelerimizi yaparken veya makarna haşlarken tuz kullanmamamız gerekir. Çünkü tuz makarnamızı sertleştireceği için en son aşamaya bırakmamız gerekmektedir. Sebze haşlarken de mutlaka içine yarım çay kaşığı ile şeker atabiliriz. Şeker attığımız zaman ve yarım çay kaşığı kadar da limon attığımız zaman kesinlikle hem malzemelerimizin, ürünlerimizin, sebzelerimizin rengi değişmeyecektir. Hem de aynı diriliği aynı canlılığı koruyacaktır. Bunun akabinde etlerde ve balıklarda da sağlıklı pişirme tekniklerine geldiğimiz zaman aynı şekilde pişirirken aynı şekilde yarım çay kaşığı şeker ve yarım çay kaşığı limon suyu kullanabiliriz veya bir dilim limon da atabiliriz. Attığımız takdirde hem sağlıklı ürünler elde edeceğiz hem de özellikle diyet yapanlar için de çok lezzetli ürünler elde etmiş olacağız.

Izgarada Balık Yapımı

Balık Çorbası Yapımının İncelikleri

Balık çorbası yaparken de fileto çıkarttığımız balıkların kuyruk kısımlarını, kılçıklı kısımlarını ve baş kısımlarını kullanmamız mümkün. Ama en lezzetli balık çorbalarının iskorpit balığıyla kırlangıç balığı ile yapıldığını da unutmamamız gerekiyor. Fakat iskorpit balığını evde ayıklamak son derece tehlikelidir. Onu mutlaka ayıklarken balıkçımızdan yardım almamız gerekiyor. Burada balık pişirirken en önemli nokta hangi balığı nasıl pişireceğimizi bilmek ve ona göre hareket etmektir.

Sağlığımız açısından çok değerli olan balık , doğru şekilde pişirilip tüketilmediğinde faydasından çok zarar verebiliyor. Elbette balık pişirmeye dair pek çok pişirme yöntemi var. Bu noktada önemli olan her balığın kendine has lezzetini daha da artıracak olan doğru yöntemle pişirilmesi.

 

Fırında Balık Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Fırında balık pişirirken bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekiyor. Onların üzerinden geçersek öncelikle büyük boy balık tercih ediyorsak içinin iyice temizlenmiş olması, kemik bölümündeki kan pıhtılarının tamamen çıkarılmış olması gerekir. Çünkü bunlar kötü bir lezzet verecektir. İyice yıkayıp suyunu süzdürdükten sonra halka şeklinde dilimliyoruz. Başını kullanmıyoruz yemek yaparken. Garnitür olarak domates, biber, defneyaprağı, kuru soğan kullanıyoruz özellikle kimi yemeklerde fırında balık yemeklerinde mantar ve patates de tercih edilebiliyor. Bunların hepsini halka şeklinde dilimleyip balık garnitür balık garnitür şeklinde içine diziyoruz. Sos olarak da zeytinyağı her zaman tercih edilir bu tarz yemeklerde. Su ile beraber üzerine yerleştirilir. Baharat olarak defne yaprağı hep kullanılan bir garnitür çeşididir. Onun dışında kekik kullanabilirsiniz, biberiye kullanabilirsiniz, karabiber ve tuz olmazsa olmazlarındandır. Bunların hepsini üzerine serpiştirdikten sonra maydanozu da bütün halde üzerine dağıttıktan sonra yaklaşık 180 derece 200 derecelik fırında yaklaşık 30-35 dakika kadar pişiriyoruz. 1 kilo balık 30-40 dakika arasında pişiyor diye düşünebilirsiniz. Bu şekilde püf noktalarına dikkat etmemiz gerekiyor. İlgili Link: Sebzeli Pikan Gremolata

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu