Sağlıklı YaşamUzman Yazıları

Kılcal Damar Çatlamaları Çözümleri

Hayat boyu hepimiz sağlıklı olmanın önemine değinir , temenni ve dualarımızda sağlıklı bir yaşam sürmek için dileklerde bulunuruz.  Peki sağlığımız bu kadar önemliyken onu korumak adına yapılacak basit önlemlere dikkat etmek bu kadar zor mu? Bizce değil !

Bacaklarınızda oluşan örümcek ağı şeklindeki kılcal damar çatlamaları ve varislere karşı şimdiden önlem alın. Varisler daha büyük olan varisli toplar damarların akrabasıdır. Cilde yakın damarlar genişlediği için ağaç dalı şeklinde bir görünüm alır. Yaşınız ilerledikçe damarlarınız esnekliğini kaybedebilir ve bu yüzden artan basınç ile tıkanabilirler. İstemediğimiz görüntüye sahip varislere yol açan en önemli sebepler arasında vücudun yaşadığı hormonal değişimler, uzun saatler ayakta beklemek, ve fazla kilo problemlerini sayabiliriz. İlgili Link: El Tümörü Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Bacak Üstüne Atmayın

Maalesef iş hayatının içinde olan pek çok insanda görülen ortak bu davranış biçimi bacaklardaki kan akışının yavaşlamasına neden olur.  Kan akışı yavaşladığında damar kapakçık duvarlarında kılcal damar çatlamalarına ve varislere yol açabilir. Bu nedenle uzun sürelerde bacak bacak üstüne ataral oturma alışkanlığınızı terkedin

Kilo Sorunlarınızı Çözün

Obezitenin bir çok sağlık sorununu beraberinde getirdiğini biliyoruz. Fazla kilo varisli toplardamar sorununu beraberinde getiriyor. Vücuttaki ekstra kilo birikimi kan basıncını artırarak damarların genişlemesine yol açıyor.

Hayatınıza Hareket Katın

Sabit bir şekilde uzun süre ayakta kalmayın. Eğer uzun saatler ayakta kalmanızı gerektiren bir iş yapıyor iseniz, birkaç dakika arayla ayağınıza verdiğiniz ağırlığı değiştirin. Gün içinde hayatınıza hareket katmak hatta mümkün ise düzenli egzersiz yapmak kan akışını hızlandıracağından varis riskini azaltır.

Bacaklarınızı Yukarda Tutun

Oturduğunuz zaman ayaklarınızı 45 derecelik bir açı ile havada  tutarak ayak ve bacaklarınızdaki basıncın azalmasına yardımcı olun. Bu pozisyonda oturmak aynı zamanda kalbinize doğru kan akışının gitmesini sağlayacaktır.

Bacaklarınızda oluşan örümcek ağı şeklindeki kılcal damar çatlamaları ve varislere karşı şimdiden önlem alın. Varisler daha büyük olan varisli toplar damarların akrabasıdır. Cilde yakın damarlar genişlediği için ağaç dalı şeklinde bir görünüm alır. Yaşınız ilerledikçe damarlarınız esnekliğini kaybedebilir ve bu yüzden artan basınç ile tıkanabilirler.

Ayakkabı Seçimlerine Dikkat Edin

Yüksek  topuk ayakkabılar biz kadınlar için vazgeçilmez olsa da, alçak topuklu ayakkabılar kaslarınızın şekillenmesini sağlar. Böylece ayaklarınıza kan akışı sağlanmış olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu