DekorasyonGenel

Karo Halı Kaplama Modelleri

Günümüzde giderek çeşitlilik gösteren halıcılık da son nokta olarak bilinen karo halı, farklı dizi şekilleri ile karşımıza çıkmaktadır. Farklı boyut ve ebatlarda üretimi gerçekleştirilmekte olan bu halıların üretimi çoğunlukla polyamid ya da poli propilen kumaş türlerinden gerçekleştirilmektedir. Bu halı türünde üst halı olarak adlandırılmakta olan havların değişkenliğine göre karo halılar çeşitlenmektedir. Bukle havlı, kesik havlı ve kesik ve bukle havlı karo halı olarak çeşitlenmekte olan bu halı modelleri üretilen iplik yapısına göre de değişkenlik göstermektedir.

Karo Halı İplik Çeşitleri  

Karo halının üretimi sırasında kullanılmakta olan iplik çeşitleri arasında yer alan polyamid ve polipropilen iplikleri farklı özellikleri bünyelerinde barındırmaktadır. Buna göre çeşitlilik gösteren halı modelleri arasında polyamid kumaş türünün tercih edildiği halılar yıpranmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Polipropilen kumaş türü ise uygun maliyetli bir yapıya sahiptir.

 

Karo Halı Kullanım Alanları  

Her geçen gün gelişme gösteren teknoloji alanın da halıcılık sektörü de bu gelişmelerden nasibini almaktadır. Karo halı adı ile anılmakta olan farklı şekillere sahip olan halı modellerinin kullanım alanları son zamanlarda giderek yaygınlaşmıştır. Çoğunlukla ofisler, banka şubeleri, kamu daireleri, Hava alanları, kongre, tiyatro ve sinema salonları, otel ve restoranlar, büyük AVM’lerde yer alan mağazalar gibi birçok alanda kendini göstermekte olan bu karo halı modelleri oldukça şık bir görünüm elde edilmesine olanak sağlamaktadır.

 

Karo Halı Tercih Nedenleri 

Kullanım alanlarının genişliği her geçen gün artan bu karo halı modelleri artan talepleri de beraberinde getirmektedir. Karo halının tercih edilmesinde ki en büyük sebep şık görünümü olarak düşünülse de yalnızca bunun olmadığı kullanım sonrasında çok net anlaşılmaktadır.

Karo halının çok çeşidinin bulunması, farklı renk ve boyutlarda üretimini gerçekleştirilmesi, anti alerjik özellik içermesi, ses yalıtımı özelliğine sahip olduğundan halının bulunduğu alandaki sesleri dışarı yansıtmaması gibi sebepler bu halı türünün tercih sebepleri arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra halılarda oldukça önemli bir faktör olarak bilinen temizlik alanında da karo halı sınıfı geçmektedir.

Su ve lekelere karşı oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olan bu halı türü beraberinde koku ve rutubeti getirmemektedir. Kolay temizlenebilir özelliğe sahip olması da bu halı türünün tercihinde oldukça önemli bir etkendir. Talep edinilen alana kolay uygulanabilir nitelikte olması ve oldukça konforlu bir özelliğe sahip olması da bu halı türünü günümüze kadar getiren en önemli etkenlerdendir.

Karo halının üretimi sırasında kullanılmakta olan iplik çeşitleri arasında yer alan polyamid ve polipropilen iplikleri farklı özellikleri bünyelerinde barındırmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu