Gündem

Karantina Günlerinde Aile Bütçesi Planlama

Ekonomik anlamda güçlü olan insanların gereksiz harcamadan kaçınan insanlar olduğu herkes tarafından bilinir. Maddi bütçe her zaman özenle takip edilmesi, dikkat edilmesi ve zor zamanlar düşünülerek planlanması gereken bir döngüyü ifade eder. Güncel anlamda düşündüğümüzde zor günler kapsamına giren durumlar şu anda ülkemizle birlikte tüm dünya ülkelerinde yaşanıyor. Bu zorlu süreç birçok konuda önlem almayı gerekli kılarken, ekonomik boyutunu da göz ardı etmemek gerekiyor. Özellikle evde geçirilen dönemler, karantina günleri kişileri yüklü harcama yapmaya yöneltiyor. Bazı kişiler bu günlerde aile bütçelerinin çok daha zorluk yaşadığına dair beyanlarda bulunuyor. Karantina günlerinde aile bütçesi planlama sürecini uygularken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor.

 

 

İhtiyaç Duyulan Ürün Yerine Gereksiz Harcama Yapılması

 

Ülkemizde bir süredir 65 yaş üstü ve 20 yaş altı gençlerin sokağa çıkmalarının yasak olması, bu kişilerin beslenme alışkanlıklarında da sorun yaşanmasını sağladı. Sürekli olarak evde kalması gereken kişiler, can sıkıntılarını atabilmek için yeme içme aktivitelerine yönelmeye başladı. Bu nedenle de mutfak masraflarının artış gösterdiği görülüyor. Bu duruma bulunacak en güçlü çözümü ise kişinin evinde uğraş bulması gerektiği oluşturuyor. Kitap okuma, resim yapma, elişi gibi faaliyetler kişinin sürekli olarak yeme içme isteği taşımasına engel olabiliyor.

 

İlgili Link: Covid Moto Kurye Hizmetlerine İlgiyi Artırdı

 

Ortak Zevklere Uygun Şekilde Alışveriş Yapmak 

 

Karantina günlerinde ekonomik açıdan sıkıntı yaşamamak için öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemeniz şarttır. Aile bireylerinin ortak tercihlerini seçmeniz hem maddi açıdan sıkıntı yaşamanızı engellerken, hem de ihtiyaçları karşılamak anlamına gelecektir. Yalnızca kendi tercihleriniz değil, ailedeki her üyenin tüketeceği ürünleri satın almak, herkesin de isteğini karşılamak manasına gelir.

 

Toptan Alışveriş Yaparak Fiyatları Ucuza Getirmek

 

Karantina günlerinde alışveriş yaparken, temel ihtiyaç malzemelerini toptan satın almak uygun fiyatı da beraberinde getirir. Bir ürünü 1 kg olarak almak yerine 5 kg olarak almak her zaman fiyat bakımından kazanç sağlayacaktır. Diğer ürünlerde ise indirim ve kampanyalı ürünler tercih edildiğinde, aile bütçesine katkı sağlanmış olunacaktır. Harcamalardan tasarruf etmek her zaman gerekliyken karantina günlerinde de çok daha önemli ve özel bir gereklilik haline gelmiştir.

 

Ekonomik anlamda güçlü olan insanların gereksiz harcamadan kaçınan insanlar olduğu herkes tarafından bilinir. Maddi bütçe her zaman özenle takip edilmesi, dikkat edilmesi ve zor zamanlar düşünülerek planlanması gereken bir döngüyü ifade eder.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu