Gündem

Taşınma Yardımı Nasıl Alınır Tutarı Nedir

Ülkemizde ihtiyaç sahiplerine devlet tarafından yapılmakta olan maddi yardımlardan bir tanesi de Taşınma yardımı olmaktadır: maddi durumu yerinde olmayanlar için çok önemli mercide yer alan taşınma yardımı, ülkemizin her kesiminde uygulanmaktadır. Kentsel dönüşümünden dolayı evleri yıkılan kiracılara devlet tarafından verilen taşıma yardımı bir defaya mahsus olarak taşınma sırasında verilmektedir. Bu kira yardımından yararlanmaları için gerekli evrakları hazırlayıp bağlı oldukları ilçelerin belediyelerine başvurmaları gerekmektedir.

 

 Taşınma Yardımı Tutarı Nedir  

 

Ülkemizde 2012 yılında yürürlüğe giren kira yardımı sadece barınakları kentsel dönüşüme girmiş ihtiyaç sahipleri kiracılara katkı sağlamakla kalmayıp aynı zamanda deprem sel ve yangın gibi doğal afetlerden mağdur kalmış kişiler içinde önemli olmaktadır. İhtiyaç sahiplerin barınma konusunda bütünü güvenliği ve refahı devletin karşıladığınız esas alan bu proje de düzenleme, iyileştirme ve yenileme çalışmaları yapılmaktadır. Aynı zamanda kentsel dönüşümde dolayı mağdur olan iş yeri ve dükkan sahipleri de gereken şartlara uyması halinde bu yardımdan yararlanabilecekler. Yaklaşık 1,600 ile 2.000 Türk lirası aralığında değişen taşınma yardımı bağlı olduğunuz belediyeye başvuru yapmanız halinde yaklaşık 1 ile 3 ay arasında adınıza kayıtlı banka hesabınıza yatırılmaktadır. Nakit olarak alamayacağınız bu yardım için gerekli belgelerde yer alan bütün bilgilerinizde güncel ve doğru olması gerekmektedir.

 

İlgili Link: Ev Değiştireceklere Altın Değerinde 12 Pratik Öneri

 

 Kira Yardımı İçin Gerekli Belgeler  

 

Kira yardımı almak isteyenlerin aşağıdaki belgeleri temin etmeleri gerekmektedir. Bu belgeler ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 

  • Bağlı olduğunuz il ya da ilçenin belediyesinden taşınma yardımı başvuru formu,
  • Bir tane kimlik belgesi fotokopisi ve kimlik belgesi
  • İkamet ettiğiniz evin kentsel dönüşüme girdiğiniz kanıtlayan ikametgah adresi ya da nüfus kağıt örneği
  • Hepsinden önemlisi riskli yapı belgesi ve kentsel dönüşüme giren evinizin son üç aylı elektrik su doğal gaz faturası örneği
  • Adınıza açılmış bir banka hesap numarası (kamu bankaları)

 

Yukarıda bahse konu olan belgeler ev taşınma yardımı için istenen belgeleri olmaktadır. İş yeri taşınma yardımından ise şu belgeler istenmektedir;

 

  • Yine bağlı olduğunuz il ya da ilçenin belediyesinde iş yeri taşınma yardımı başvuru belgesi
  • Kimlik fotokopisi ve
  • Kentsel dönüşüme giren iş yerine ait vergi levhası
  • İş yerinin riskli yapı olduğunu esas alan riskli yapı fotokopisi
  • Başvuru sahibi adına kamu bankalarından açılmış banka hesap numarası

 

Ülkemizde ihtiyaç sahiplerine devlet tarafından yapılmakta olan maddi yardımlardan bir tanesi de Taşınma yardımı olmaktadır: maddi durumu yerinde olmayanlar için çok önemli mercide yer alan taşınma yardımı, ülkemizin her kesiminde uygulanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu