GenelGündem

Halı Temizleme Nasıl Yapılır

Halı temizleme ve yıkama birçok kişinin kafasını karıştıran bir durumdur. Çünkü evde halı yıkayıp sonradan profesyonel hizmet alan bireyler aradaki farkı görünce çok şaşırıyorlar. Sebebi ise sürekli temizlenen halıların temiz gibi görünmesidir. Halı yıkama şirketlerinde yıkanan halılar daha canlı ve tertemiz göründüğü için aslında temiz danışan halıların temiz olmadığı ortaya çıkar. Bunun nedeni ise kullanılan materyaller ve uzmanlıktır.

Profesyonel olarak halı yıkama bu iş için tasarlanmış özel makinalar ve şampuanlar ile yapılır. Makinalar halıyı zedelemeden en ince noktasına kadar yıkar ve şampuanlar da son derece organik olduğu için halıyı yıpratmaz. Bu şampuanlar elle çıkmayan zorlu lekeleri çıkarma konusunda da gayet başarılıdır. Yıkama işlemi bittikten sonra sıkma makinası ile halının fazla suyu akıtılarak kurutma odasına bırakılır.

Neden Kurutma Odası? 

işleminin en püf noktası kurutma odasıdır. Dışarıda kurutulan halılar ortamdaki tüm tozu ve bakterileri üzerine çeker. Fakat kurutma odalarında bulunan özel askılarda kuruyan halılar tertemiz bir şekilde teslim edilir. Hiç nem kalmayacak şekilde kuruduktan sonra halılar paketlenerek adrese teslim edilir.

Halı Yıkama Ne Kadar Aralıklar ile Yapılmalı? 

Halıların daha uzun ömürlü kullanılabilmesi ve daha sağlıklı olması için 6 ayda bir yıkatmak en doğrusudur. Tabi halı sıklıkla kirleniyorsa örneğin evde küçük bir çocuk varsa daha sık yıkanma ihtiyacı görülür. Fakat sık kullanılmayan bir halı ise yılda bir defa yıkatmak idealdir. Düzenli aralıkla ile yıkanan halılar hiç bakteri üretmeyecek ve her zaman ilk günkü gibi yepyeni duracaktır.

Halı Yıkama Firması Belirlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Halıları yıkamaya vermek birçok insanın tereddütte kaldığı bir konudur. ‘’halım zarar görür mü, lekeler çıkar mı, zamanında geri gelir mi’’ gibi sorular sürekli kafa karıştırır. Bu nedenle öncelikle güvenilir ve kaliteli hizmet sunan firmaları araştırmak gerekir. Firmadan daha önce hizmet alan müşterilerin yorumları bu alanda etkili olacaktır.

Bir defa denemek için profesyonel hizmet veren firmalardan birini tercih ettiyseniz bazı noktalara dikkat etmeniz gerek. Halıda bulunan çıkmayan lekeler giderilmiş mi, halı hasar almış mı ve söz verilen tarihte teslimat gerçekleşmiş mi dikkat etmek gerekir. Bu şekilde kendiniz için en uygun firmayı da belirleyebilirsiniz.

Halı Yıkama Fiyatları 

Halı yıkama fiyatları geniş bir yelpazede incelenir. Halı yıkama firmasının kalitesi, yıkanacak halının yün şekli, kalınlığı ve sayısı gibi durumlar fiyatları etkiler.

Halı yıkama birçok kişinin kafasını karıştıran bir durumdur. Çünkü evde halı yıkayıp sonradan profesyonel hizmet alan bireyler aradaki farkı görünce çok şaşırıyorlar. Sebebi ise sürekli temizlenen halıların temiz gibi görünmesidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu