Aşk ve İlişkilerAşk ve Cinsellik

İlişkiniz İçin Doğru Bilinen Yalnışlar

İlişkiniz İçin Doğru Bildiğiniz Yanlışlar

Asırlardır kadın ve erkek birbirini seviyor. Leyla ile Mecnun gibi unutulmaz aşk hikayeleri yazılıyor. Love Story aşk hikayesi gibi aşk filmleri halen keyifle izleniyor. Tüm bu döngüde yine değişmeyen bir şey var biz bu aşkları filmlerde , kitaplarda şarkılarda yaşıyoruz da gerçek hayatta ilişkilerimizde mutsuz ve sorunlarla dolu günler geçiriyoruz. İlgili Link: Mükemmel Flörtün Arkasındaki Bilim

O zaman bu filmleri seyredip gerçek aşkla ilgili farklı beklentilere giren insanlara ne oluyor? Çoğunlukla başarışız ilişkiler sürdürüyorlar. Uzmanlar eski ask hikâyelerine inanan insanların aşkta başarısız olduğunu açıklıyor: “Eğer pembe dizilerdeki, aşk romanlarındaki gibi bir aşk bekliyorsanız, zamanınızı boşa harcıyorsunuz demektir. Hayat bir film stüdyosu değil ve eski zamanları bugün yaşamak da mümkün değil.” Anlayacağınız gerçekçi olmak gerekiyor. Pembe aşk hayalleri kurmak ve onlara inanmak yerine yaşadığınız ilişkilere farklı gözle bakın. Neden ilişkinizin mükemmel olmadığını düşünmek yerine onu hareketlendirmek için elinizden geleni yapın.

YANLIŞ 1

Birbirinizi Her An Arzularsınız

Araştırmalar en şehvetli çiftlerin bile istekli olmadığı günler olabildiğini gösteriyor. Uzmanlar bazı zamanlar cinselliğin , bazı zamanlarsa farklı konuların ilişkinin ilk sırasında yer aldığını söylüyor. “Bazı günler tabii ki cinsellik  ilk akla gelen olabiliyor ancak çiftlerin zor zamanları da oluyor. Stres, partnerlerin hayatını ve hormonlarını olumsuz etkileyebilir. Cinsellik , düşünülen son konu haline gelebilir.

YORUM: Mutlu çiftler yatak odalarında sakin günler de geçirebilir ve bu ilişkilerini daha da kuvvetlendirebilir. Arzularınızda meydana gelen değişiklikleri sorun olarak algılamamalısınız. Derin ve tatmin edici ilişkinin sırrı, birlikteliğin her yönünü keşfetmektir. Cinsel hayat ilişkinin dinamiği ve çiftin tek ortak yönü olmamalı.

YANLIŞ 2

Birbirinizden Sır Saklamazsınız

YORUM: Her çiftin konuşmaktan sakındığı konular vardır. Önceki tecrübeler ilk sıradaki konulardan olabilir. Eski ilişkilerden kalan tatlı, unutulmaz anılar elbette vardır. Geçmişteki bazı olaylar özellikle seks hayatınızla ilgili olanlar dikkatlice saklanması gerekenler arasında; unutmayın!

YANLIŞ 3

Ayrılır Ayrılmaz Birbirinizi Özlersiniz

Her gün her an birlikteyseniz bir çiftten değil, tek bir ruhtan söz edilebilir. “İdeal bir çift yaşamı; her iki tarafın kendi hayatlarını yaşamalarına izin vermeli ve kesişen hayatlar da merkezde olmalı” diyor bir ilişki yazarı. Eğer birinizden biri kendi hayatından ayrılıp diğerinin hayatını yaşamaya başlarsa ilişki çok çabuk sıkıcı ve monoton hal alır. Günün her anını birlikte geçirdiğinizi düşünün. Ondan ayrı hiçbir hareketiniz yok. Farklı kimseyle görüşmüyorsunuz. Böyle bir hayat çekilebilir mi?

YORUM: Çift olsanız da özel hayatınız devam etmeli. Bu aranızdaki ilişkiyi daha da kuvvetlendirir. Kişilik sahibi insanlar daha çekici olur. Arkadaşlarınızla zaman geçirmek, hobilerinizle ilgilenmek sizi ilginç kılar. Zaten sizi birbirinize çeken bu farklılıklarınızdı. Birbirinize daha çok bağlanmak için, birbirinizi özleme fırsatı olmalı. Haftada birkaç geceyi farklı aktivitelere ayırarak ayrı geçirin. İlk zamanlar birbirinizden kopmak zor da olsa, özlemle bir araya gelmek de ayrı bir zevk olacak.

İlişkiler Hakkında Bilgiler

YANLIŞ 4

Sizi Seviyorsa Değişir

Şu anda sizin rüyalarınızın prensi değilse zaman geçince neden öyle olacağını düşünüyorsunuz? İnsanlar beş yaşından itibaren kişiliklerinin en önemli yönlerini tamamlamış oluyorlar. Bir insanın değişeceğini umarak onunla birlikte olmakla, şu anda sizin istediğiniz gibi olan insanları kaçırıyorsunuz.

YORUM: Onun ana özelliklerini beğeniyorsanız onu gerçekten seviyorsunuz demektir. Bir insanı yüzde yüz sevmek ya da onaylamak çok zor, belki de imkânsız. Dolayısıyla sevgilinizin kusurlarını değerlendirip ne kadar önemli olduklarına karar vermelisiniz. Sevgilinizi değerlendirirken şu yöntemi deneyin: Bir kâğıda onda aradığınız 10 özellikle asla tahammül edemeyeceğiniz üç özelliği yazın. Eğer aradığınız özelliklerden en az altı tanesine sahipse onunla olabilirsiniz. Kesinlikle kabul edemeyeceğiniz özelliklerden birine dahi sahipse, değişeceğini düşünerek zaman kaybetmeyin.

YANLIŞ 5

Sevenlerin Gözü Başkasını Görmez

Issız bir adada yaşamıyorsunuz. Âşık olmanız çevrenizde olanlardan bihaber olmanızı gerektirmez. Etrafınızda çekici insanlar var. Onları görmezden gelemezsiniz ve bunda bir sorun da yok.

YORUM: Farklı insanlar görmek sizi birbirinize daha da bağlar. Uzmanlara göre âşık olduktan sonra başka kişilerin de çekici olduğunu düşünmek son derece sağlıklı.

YANLIŞ 6

Rutin Şehveti Öldürür

Kimse Şablonlara hareket etmeyi sevmez ancak hayatlarımızın bazı rutinlere sahip olduğu da gerçek. Sürekli yaptıklarımız, alışkanlıklarımız, sevdiklerimiz ve sevmediklerimiz var. Sevgilinizle karşılıklı olarak bu özelliklerinizi bilmek size konfor sağlar. Gereksiz tartışmaları ortadan kaldırır, sevimsiz sürprizlere izin vermez.

YORUM: İlişkiyi sürdüren alışkanlıklardır. Birbirinizi tanıyarak sadece size ait bir ortam kuruyor ve birlikteliğinizi ilan etmiş oluyorsunuz.

Aşk Hakkında Dört Gerçek

Sizi Kötü Zamanlarda Sevecek

Kilomu aldınız, saç kesiminiz yakışmadım, herkesin önünde pot mu kırdınız? Merak etmeyin, onun için çok da önemli değil. Araştırmalar gerçek aşkın her türlü soruna, moral bozukluğuna dayanıklı olduğunu belirtiyor. Eğer size gerçekten seviyorsa bazı sorunlar yaşadığınızı anlayacak ve anlayışlı davranacaktır.

Masum Flörtlerin Sakıncası Olmaz

Siz bir çiftsiniz ve birbirinizi seviyorsunuz. Ama başkalarının da çekiciliğinizi fark etmesi gurur verici değil mi? Sizi beğenen tek kişi o değil, başkaları da var. Bunu bilmek ve dozunu kaçırmadan ufak flörtler etmek suç değil

Dürüst Olun

Özellikle sorunlar ve tartışmalar söz konusu olduğunda çözüme ulaşabilmek için dürüst olmak zorundasınız. Birbirinizi suçlamaktansa konuyu şeffaflaştırarak çözün.

Aşıklar Daha Güçlüdür

İhtiyacınız olduğu anda size destek verecek birinin olması elbette sizi diğerlerinden daha güçlü yapar. Herkes size karşı olsa da aynı tarafta olduğunuzdan emin olduğunuz birinin varlığı sizi uçurur.

O zaman bu filmleri seyredip gerçek aşkla ilgili farklı beklentilere giren insanlara ne oluyor? Çoğunlukla başarışız ilişkiler sürdürüyorlar.

 

MUTLAKA OKUMALISIN! Sağlıklı Bir Cinsel Yaşam İçin Öneriler

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu