Uzman YazılarıGenel

Alya İsminin Anlamı Nedir

Çocuğunuza koymak için bir isim arıyorsanız modern ve tınısıyla kulağa hoş gelen Alya ismini tercih edebilirsiniz. Alya ismi hem erkek çocuğa hem de kız çocuğa konulabilecek bir isimdir.  Ama aileler genelde kız çocuklarına koymayı uygun görmektedir. Alya isminin kötü yanı sonuna ek aldığında hoş durmamasıdır. Sonuna “can”, “su” gibi bir takı koymak için çok uygun bir isim değildir. Alya isminin tek bir anlamı yoktur. Genel manası “yüksek yer” şeklindedir. Ama cümle içinde kullanışına göre şeref, tepe başı gibi anlamlara da gelmektedir.

İlgili Link: Yaban Mersini

Alya İsmi Kurana Uygun Mu?

Birçok ailenin merak ettiği konu olan çocuklarının isminin Kurana uygun olup olmadığı konusu önemlidir. Alya ismine Kurana uygunluk açısından da bakacak olursak ortaya çıkan sonuç gayet nettir. İsmin kötü bir anlamı olmaması ve caiz olmayan isimler listesinde bulunmaması Alya ismini çocuğunuza koymanızda bir mahsur olmadığını göstermektedir. İsmin kökeni zaten Arapçadan gelmektedir. Ama isim Kuranda bizzat geçmemektedir. İsmin Arap dilinde yazılışı أَلْعَلياءُ şeklindedir. Bu ismi çocuğunuza koymayı düşünüyorsanız korkmadan güvenle koyabilirsiniz.

İlgili Link: Japon Gülü Nedir

Alya İsmi Sık Kullanılan Bir İsim Mi?

Alya ismi son zamanlarda oldukça popüler bir isim olarak karşımıza çıkmaktadır. Ama Türkiye genelinde çok rastlanan bir isim değildir. Türkiye de yaklaşık 12.000 kişide bu isimin olduğu düşünülmektedir. Büyük şehirlerde ise bu isme rastlama şansınız çok daha fazladır. İstanbul da yaklaşık 900 kişide bu isim bulunmaktadır. Ankara da ise yaklaşık 800 kişinin bu isme sahip olduğu düşünülmektedir. Küçük şehirlere baktığımızda bu isme rastlama ihtimaliniz daha fazla düşmektedir. Ama ilerleyen yıllarda bu sayı artabilir.

Alya İsimli Kişilerin Özellikleri

İsimlerin insanların kişilikleriyle doğrudan alakalı olmadıkları bilinmektedir. Ama verdiğiniz isminde çocuğunuzun ilerleyen yıllarda hayatını etkileyecektir. Çocuğunuza bu ismi verirseniz nadir bir isme sahip olan çocuğunuz insanların dikkatini çekebilecektir. Bu durumda çocuğunuzun daha popüler olmasını sağlayacaktır. Popüler olan çocuğunuz hayatında daha özgüven sahibi ve özgürlükçü hissedecektir. Bu ismin kolay telaffuz edilebilir olması ve Türkçe karakter barındırmaması da çocuğunuza ilerleyen hayatında bir artı sağlayacaktır. Bu isimle çocuğunuz çok başarılı ve mutlu bir hayat geçirebilir.

Alya İsimli Ünlüler

Alya ismi pek çok farklı noktada karşımıza çıkmaktadır. Ünlü sanatçılar ve popüler isimler su sıralar çocuklarına Alya ismini koymayı uygun görmektedir. Ayrıca Alya isminde şarkılarıyla müzik piyasasında yer edinen bir sanatçı da bulunmaktadır. Bu isim Arap kökenli bir isim olduğu içinde Orta doğu coğrafyasında da bu isme sahip sanatçılar bulunmaktadır. Eğer çocuğunuza bu ismi koyarsanız o da ünlülerle aynı ismi taşıdığı için mutlu olabilir. Belki oda hayatında iyi bir yere gelerek ismini dünyaya tanıtabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu