GenelGündem

Zorunlu Deprem Sigortası Dask Nasıl Yapılır?

Ne yazık ki bugün bile bir depremin nerede ve ne kadar şiddetli olacağını net olarak tahmin etmek mümkün değil. Ülkemiz deprem kuşağında olduğu için her an depreme hazırlıklı olmamız şarttır. Ancak bu şekilde fiziksel ve zihinsel hasarı en aza indirebiliriz. Peki deprem nedeniyle maddi hasar elbette zorunlu deprem sigortası ile ödenmektedir.

Zorunlu Deprem Sigortası Nedir? 

DASK olarak da bilinen zorunlu deprem sigortası, depremlerin evlerde neden olabileceği hasarları azami teminat tutarını aşmadan teminat altına alır. Böylece mali açıdan içiniz tamamen rahat olur ve  poliçenizde belirtilen DASK teminatı ile yaşam alanınızı güvence altına alabilirsiniz. Aynı zamanda DASK’ın zorunlu bir sigorta olduğundan da bahsetmiştik. DASK olmadan, kamu kurum ve kuruluşlarında eviniz ile ilgili işlem yapamayabilirsiniz.

Türkiye’nin deprem kuşağındaki konumu, her an büyük can ve mal kaybı riskiyle yaşamayı gerektirmektedir. Ağustos 1999’da Gölcük ve çevresinde meydana gelen afet, ülkemizde  uzun süredir göz ardı edilen bir deprem tehlikesine işaret etmesi nedeniyle çığır açıcı kabul ediliyor. 27 Aralık 1999 tarihinde Türkiye Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe giren zorunlu deprem sigortası olarak da bilinen DASK, bu anlayışın ürünüdür.

Zorunlu Deprem Sigortası Ücretleri Neye Göre Verilir?

Evinizi depremlerin vereceği zararlara karşı sigortalamanızı sağlayacak DASK fiyatı son zamanlarda daha çok merak edilir oldu. Sizde kendinizi güvence altına alarak zorunlu deprem sigortası yaptırabilirsiniz. Ödeyeceğiniz prim; evinizin bulunduğu deprem risk bölgesine, bina tipine, binanın yaşına ve dairenin metrekaresine göre değişebileceği unutulmamalıdır.

Zorunlu Deprem Sigortası Neleri Kapsıyor?

Sigortalı olduğunuz konut kısmen veya tamamen hasarlı olsa dahi, DASK tarafından kapsanıyorsa, temel, ana duvarlar, bağımsız bölümleri ayıran yan duvarlar, bahçe duvarları, istinat duvarları, tavan ve zeminler, merdivenler, asansörler, topraklama, koridorlar, çatılar, bacalar, aynı nitelikteki  tüm ek parçalar birbirine veya ayrı ayrı bağlanır. Başka bir deyişle, “Deprem sigortası neleri kapsar?” sorunun cevabı, odaların evinize ek odalar oluşturmadığıdır.

Zorunlu Deprem Sigortası Nedir

Bu noktada deprem sigortasının elektronik eşyalarınızı ve diğer değerli eşyalarınızı korumadığını belirtmek gerekir.

DASK Hangi Belgelere İhtiyaç Duyar?

DASK’a verilen bilgiler tamamen sigortalının talebine göre sabitleneceğinden, bilgilerin teyidinde meydana gelecek olaylardan doğabilecek her türlü sorumluluk sigortalıya aittir. Bu nedenle DASK başvurusu için gerekli bilgileri dikkatlice inceledikten sonra sigorta fonlarınızı çekmenizi öneririz. Dask başvurusu için gerekli evraklar aşağıda ki listede belirtildiği gibidir.

İlgili Link: Türk Patent Nedir

 • Sigortalı adı
 • Sigortalı adres ve cep telefonu
 • Sigortalı vergisi ve R.T. kimlik numarası
 • Sigortalı açık adresi
 • Kadastro bilgisi (parsel, parsel, parti, sayfa numarası)
 • Yapım yılı inşaat (1975 ve öncesi, 1976, 1996, 1997, 1999, 2000…)
 • Bina tipi (çelik/beton karkas) betonarme, duvar, diğer)
 • Bina kaç katlı
 • Binanın bozulma durumu (içinde) iyi durumda, hafif hasarlı, orta hasarlı), toplam kat alanı
 • Ev (m²)
 • Evin kullanım şekli (konut, işyeri, ofis, diğer).

DASK – Zorunlu Deprem Sigortası Hakkında Bilinmesi Gereken Bazı Bilgiler

Yaşadığımız coğrafyaya göre tüm mülk sahiplerine devlet güvencesi sağlayan bir kirlilik sigortası sistemidir. DASK’a ek olarak, satın alacağınız konut sigortası, DASK  poliçenizin tehlike anında sınırladığı maksimum teminatı artıracağı gibi, poliçedeki içerik ve ek teminatları da genişletecektir. DASK sahibi olmak için bilmeniz gereken diğer hususlar ise şunlardır:

 • Aynı mülk için iki farklı DASK poliçesi düzenlemek mümkün değildir.
 • Afet sigortası kuruluşu, ekspertiz sürecine göre tazminat öder.
 • Binanın bulunduğu bölgenin risk değeri, binanın yaşı ve metrekaresi ödeyeceğiniz primi belirleyen unsurlardır.
 • Poliçesi feshedilse bile, prim ödenene kadar başlatılmış sayılmayacağından aksilik durumunda herhangi bir ödeme alamazsınız.
 • DASK adres kodu, mülkünüz için  10 haneli durum atanmış bir tanımlayıcıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu