Gündem

Altın Yatırımı Yapacaksanız Bu Tarz Altın Alın

Değerli maden olan altın, küçük veya büyük çaplı yatırımcıların ilk tercihleri arasında yer alır. Diğer bir tabirle yastık altı olan altın, her keseye uygun bir yatırım aracıdır. Fakat yatırım yapılırken maddi zarara uğramamak için, işçilik masrafı az olan altın türü tercih edilmelidir. Bunların başında, yarım veya bir gram külçe altın gelir. Genellikle küçük yatırımcıların tercihi olan külçe altının işçiliği de yok denecek kadar azdır.

 

Büyük yatırımcılar için tercih edilmesi gereken tür, tam altındır. İşçilik maliyeti çeyrek ve yarım altına nazaran daha az boyutludur. Tercih edilmesi gereken diğer bir tür de düz bileziktir. Düz bileziğin işçiliği de külçe altınla aynı orandadır.

 

İlgili Link: Taşınma Yardımı Nasıl Alınır Tutarı Nedir

 

Altın Yatırımı Nasıl Kazandırır? 

 

Altın genellikle uzun vade de kazandıran yatırım aracıdır. Ancak, değerinin her geçen gün daha da artmasıyla birlikte, kısa vadede de sahibine kazandıran yatırımdır. Gereğinden daha fazla kazanç sağlanması için, sürekli olarak al sat yöntemi uygulanmalıdır. Fakat fiyatı yükseldiğinde satılmalı düştüğünde ise alınmalıdır.

 

Kişisel banka hesapları aracılığıyla, faizli döviz hesabı açılarak altınların sağladığı kazanç arttırılır. Bankalarda veya kuyumcularda faizli kasa açtırılarak kazanç katlanabilir. Altın genellikle yazları daha zamlandığı için, kışın alınıp yazın bozdurulduğunda sahibine daha da fazla gelir kazandırır. Altına yatırım yapılırken, takı olarak değil külçe olarak seçim yapılmalıdır. Çünkü görselliği fazla olan altının, işçilik maliyeti de yani zararı da fazladır.

 

Altın Nereden Alınır? 

 

Yükte hafif pahada ağır olan altın, kuyumculardan, bankalardan, bilinen ve güvenli internet siteleri üzerinden ve kapalı çarşıdan kolaylıkla alınır. Kargo aracılığıyla, internet üzerinden siparişle de altın alımı mümkündür. Şubelere gitmeden altın almak için, kişisel banka hesapları üzerinden de işlem yapılabilir. Ancak, dolandırıcılık mağduru olunmaması için, bilinen yerlerden altın alışverişi yapmak daha doğrudur.

 

Altın alımında fiyatı daha düşük bozumunda ise yüksek olması için, döviz bürosunda alışveriş tercih edilmelidir. İnternet üzerinden alınan altınların fiyatları, daha pahalıdır. Üstelik çoğu da güvenli değildir. Resmi olmayan yerlerden altın alımı yapılacak ise, yüz yüze alım tercih edilmelidir. Bunun nedeni ise, maddi kayıp yaşanmaması ve altının test edilmesi içindir.

 

Değerli maden olan altın, küçük veya büyük çaplı yatırımcıların ilk tercihleri arasında yer alır. Diğer bir tabirle yastık altı olan altın, her keseye uygun bir yatırım aracıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu