GenelUzman Yazıları

Teraryum Nedir

Doğal ortamı taklit eden cam fenerler veya saksılardan yapılan cam kaplar, son zamanlarda yediden yetmişli yıllara kadar herkesin ilgisini çekmiştir. Mini bahçeye benzeyen cam kaplar daha çok salon ve salonlarda kullanılmaktadır.

 

Teraryumlar, genellikle cam ve plastikten yapılmış, karasal ortamlardaki sürüngenleri, böcekleri ve belirli bitki türlerini taklit eden, akvaryumlara benzer akvaryumlardır. Farklı ölçüleri muhafaza etmek için hayata göre dekore edilmiştir. Cam kaplar, cam ve plastik gibi şeffaf ve dayanıklı malzemelerden yapılır. Özellikle satıldığı yerde yüzlerce farklı türde satın alacak olan sahibini belli bir cam kap beklemiyor. Çoğunlukla açık olan cam çan kavanozları, içine yerleştirilmiş akvaryum ve kaktüs türlerinden yapılmış cam kaplardan yapılmıştır.

 

Teraryumlar, bu koşullar altında büyüyebilecekleri küçük bir ekosistem modelidir, özellikle tropikal veya egzotik ekosistemler şeklindedir. Bu işlev sayesinde, yalnızca ekin cam kabı aynı zamanda evdeki küçük ölçekli habitat olarak adlandırılamaz. Kısaca özetleyecek olursak cam kap, bitkiler için kapalı bir ortam oluşturabilen küçük bir sera olarak değerlendirilebilir. Şeffaf olduğu sürece cam kap olarak cam, akrilik veya plastik kaplar kullanılabilir.

 

Teraryumun bardağı ne kadar ince olursa, ekosistemi gözlemlemek o kadar eğlenceli olur. İçeride ve dışarıda olmak üzere iki çeşit cam kap vardır. Bu tipler ismini yapımında kullanılan cam kap kâseden almıştır. Kapalı cam kabın bir kapağı vardır ve kolaylıkla düzenlenebilir. Kapalı cam kaplar, bir ekosistem oluşturmak ve o ekosistemde meydana gelen en küçük doğa olaylarını gözlemlemek için daha iyi bir seçimdir.

 

 

Teraryum Nasıl Yapılır? 

 

Teraryum Nedir
Teraryum Nasıl Yapılır

 

Tercihinize göre teraryum satın alabilir veya evde teraryum yapabilirsiniz. Sukulent bitkileri aynı zamanda iğnesiz kaktüsler olarak da adlandırılır, bu da bakımlarının kaktüslere çok benzediği anlamına gelir, böylece yan yana çok rahat bir şekilde büyüyebilirler. Diğer bitkilerle karşılaştırıldığında, ışık ve sulama talebi de çok düşüktür. Cam kapları özel küçük nesnelerle süsleyebilirsiniz. Açıkçası, bahsettiğimiz herhangi biri kaybolacak kadar çok seçenek var. Küçük evler, çitler ve hatta süs havuzları bulacaksınız.

 

Bu eşyaların fiyatları da oldukça ucuz, ancak kolaylıkla temin edilebiliyorlar. Elbette sadece hazır nesneler kullanmak diye bir şey yok. Gerekirse yeşil şeffaf maden suyu şişesini kırıp dekorasyon için kullanabilirsiniz. Kabuklar ve taşlar çok güzel olduğunu düşündüğümüz diğer nesnelerdir, bu nedenle herhangi bir yapay alet kullanmadan güzel cam kaplar hazırlayabilirsiniz. Kurutulmuş çiçek satın alarak veya bazı canlı çiçekleri elle yaparak cam kaplarımıza zarif bir hava katabilirsiniz.

 

Ayrıca teraryum yapımında kullanılacak olan bitkiler genellikle sukulent bitkileri ve kaktüsler iç mekânda kalması en kolay bitkilerdir. Bunun için endişelenmenize gerek yok. Aksine bu bitkilerin bozulmasının ve çürümesinin en büyük nedeni aşırı bakımdır. Bitkinizin sağlıklı olmasını ve güzelce büyümesini istiyorsunuz, ancak bu bitki fazla bakım göremez ve serbest kalmaya başlar.

 

İlgili Link: Bonsai Çiçeği

 

Teraryum Nasıl Bakılır?

Teraryum Nasıl Yapılır
Teraryum Nasıl Bakılır

 

 

Teraryumun amacı bitkilerinizi anlamaktır. Sulama, suyu seven ancak çok su olduğunda çürüyen bitkiler için çok önemlidir. Doğrudan sulama yerine yağmurlama sulama ekipmanı kullanmak daha iyidir. Cam kaplar çok az su ile muamele edilebilir. İçinde bulunduğu mekanizma onu sürekli ıslak tutacak şekilde oluşturulmuştur. Bu nedenle doğrudan ya da aşırı sularsanız bitkiler yok olacaktır. Sulama zamanının doğru olup olmadığını görmek için çakılları gözlemleyebilirsiniz. Çok fazla su verilirse cam kapta çürük alanlar bulunabilir.

 

Tüm bitkilerde olduğu gibi teraryum bitkilerinde de çürüme görüldüğünde çürüyen alanı temizlemek için temiz kesici aletler kullanılmalıdır. Bu nedenle bitkiler yaşamlarının bir bölümünde tüm enerjilerini kullanabilirler. Bir diğer önemli faktör ise cam kapların doğrudan güneş ışığına maruz kalmamasıdır. Ancak bu bitkileri karanlıkta tutmanız gerektiği anlamına gelmez. Işıklardan ve ısıtıcılardan uzak bir ortam sağlayın. Fabrikanızın temiz havaya ihtiyacı var. Bu nedenle kapalı bir priz varsa mutlaka açmalı ve temiz hava almalısınız.

 

Bitki toprağının besin değerini yüksek tutmak istiyorsanız 2-3 ayda bir torf diye adlandırılan yapının  üst kısmını yenileyebilirsiniz ancak kesinlikle gübre uygulamayın. Bitki cam bir kap içinde olduğu için bakım açısından diğer çiçeklerden farklıdır, ona özen gösterdiğiniz sürece uzun süre yaşayabilir. Az miktarda su ile sulanmalı ve direkt güneş ışığı alan bir yere yerleştirilmemelidir. Sıcak havalarda çan camının buharlaşmasıyla sular altında kalacağınızı kolayca fark edebilirsiniz. Bitkilerin dışarıdan şişmesini ve sarkmasını gözlemleyerek çok fazla su olduğunu görebilirsiniz.

 

İlgili Link: Evde Frezya Bakımı

 

Teraryum Aranjman Örnekleri Nelerdir? 

 

Teraryum Aranjman Örnekleri
Teraryum Aranjman Örnekleri Nelerdir

 

Teraryum yapımında düzenlenmiş olan çeşitler Fanusta teraryum, Elma teraryum, teraryum akvaryum, teraryum ampul, Kavanozda teraryum, teraryum armut vazo bu şekilde sıralanabilir. Cam kap yapımı için önce bir kaseye ve diğer malzemelere ihtiyacınız var. Seçim noktasında karar verebilirsiniz çünkü fanın kapatılıp açılmayacağı tamamen sizin beklentilerinize ve isteklerinize göre belirlenecektir. Son yıllarda bu hobinin yaygınlaşması ile farklı tasarım ve ölçülerde cam kap modellerini bulmak oldukça kolay hale gelmiştir. Kendi cam kabınızı yapmaya başlamadan önce, farklı cam kap örneklerini inceleyerek yaratıcı olabilir ve bu küçük ekosistemlerin sonsuz dünyasını keşfetmenin tadını çıkarabilirsiniz.

 

Elma teraryum ve Armut teraryum en çok talep edilenlerdendir. Bunların yapımını yukarıdaki başlıklarda ele almıştık. Teraryum ampul ise gazete veya bir parça bezi uygun bir yere koyarak gerekli malzeme ve aletleri hazırlayın ve ardından ampulü çıkarın. Ampulün altındaki elektrik bağlantı noktasını kesmek için pense kullanın.

 

İçerideki telleri ve cam parçalarını çıkarmak için keskin bir uç ve tornavida kullanın. Ampul kırılabileceği için bu aşamada çok dikkatli olmalısınız. Eldiven ve gözlük kullanılmalıdır. Kavanoz teraryumda cam kabın güzel görünmesini sağlayan bitki içerisindeki uyumdur. Bu nedenle bitki seçimine dikkat edilmelidir. Buradaki cam kaplarda yosun ve yabani bitkiler seçim şekli yapılmaktadır.

 

İlk önce biraz yosun bulmak gerekiyor. Hiç düşünmediğiniz yerlerde bile nem gibi yerlerde yosunla karşılaşacaksınız. Kavanozun kapağını doldurmaya yetecek kadar az miktarda yosun toprağı ile çıkarın. Şimdi cam kabınıza renk katacak küçük bir bitki bulmanın tam zamanı olmalıdır. Beğendiğiniz bitkileri köklerinden çıkarın ve saksının kapağına yosun dolumu sağlayabilirsiniz. Suladıktan sonra tencereyi ters çevirerek yosun ve bitkilerin üzerine ilave edebilirsiniz. Bu şekilde kavanozdan yapılmış bir cam kap tamamlanmış olur. Bir sonraki görev, nemin nemini kontrol etmektir.

 

Doğal ortamı taklit eden cam fenerler veya saksılardan yapılan cam kaplar, son zamanlarda yediden yetmişli yıllara kadar herkesin ilgisini çekmiştir. Mini bahçeye benzeyen cam kaplar daha çok salon ve salonlarda kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu