Hamilelik

Sezaryen Mi Normal Doğum Mu

Kadınlar açısından doğum yapmak ve anne olmak son derece önemlidir. Hem mutlu eden hem de oldukça korkutan bu süreçte kadınların birçok konuda sağlıklı karar vermesi gerekiyor. Doğum önerileri her konuda detaylı bilgiler edinmek isteyen kadınların merak ettikleri konulardan birisi de hiç kuşkusuz doğumun şeklidir.

 

Son yıllarda birçok kadın normal doğum sırasında yaşanan doğum sancılarından korktuğu için sezaryen doğuma başvurmak istese de bazen uzmanların yaptığı açıklamalar kafa karıştırabiliyor. Kadınlar sezaryen doğumun daha ideal olduğunu düşünseler de normal doğumun da önemli artıları olduğunu bilmek gerekiyor. Her iki doğum şeklinin de kendine göre riskleri ve avantajları olduğundan doğum öncesinde bu iki farklı doğum yönteminin titizlikle araştırılması gerekiyor.

 

İlgili Link: Doğum Sonrası Öneriler

 

 

Sezaryen Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

 

Sezaryen doğum normal doğumun yapılmasının imkanının olmadığı durumlarda özelikle anne ve bebek açısından önemli sakıncaları bulunduğu anda ameliyat ile gerçekleştirilen doğumlardır. Bu doğum şekli tamamen anne ve bebekle ilgili olan bir durumdur. Ancak günümüzde birtakım nedenlerden dolayı da sezaryen doğum istendiği durumlar olabiliyor.

 

Eğer anne hipertansiyon ya da kalp hastası ise ya da daha önce rahim operasyonu geçirmiş ise sezaryen yapılması son derece önemlidir. Bebekler yan duruyorsa ya da miad gecikmesi var ise, kordon sarkması gibi durumlar meydana gelmiş ise yine sezaryen doğuma başvurulabilmektedir.

 

Sezaryen Doğum Neden Tavsiye Edilmiyor?

 

Anne adayının ve bebeğin ciddi oranda bir rahatsızlığı yok ise ve kadınlar normal doğum için uygunsa sezaryen çok tavsiye edilen bir durum değildir. Çünkü sezaryen doğum sonrasında kadınların iyileşme süreci normal doğuma göre daha uzun olabiliyor. Aynı zamanda uzun süre kendini toparlayamayan anne, çeşitli ağrılarla uğraşmak durumunda kalkabiliyor.

 

Normal doğumda ise kadınlar daha hızlı şekilde toplanabiliyorlar. Normal doğum yapan kadınlar loğusalık dönemini daha ağrısız ve kolay iyileşmiş şekilde geçirme imkanı bulabiliyorlar. Sezaryen doğum her ne kadar daha kolay bir yöntem gibi görünse de yalnızca gerekli olduğu durumlarda tavsiye edilmektedir.

 

Kadınlar açısından doğum yapmak ve anne olmak son derece önemlidir. Hem mutlu eden hem de oldukça korkutan bu süreçte kadınların birçok konuda sağlıklı karar vermesi gerekiyor.

 

Hangi Doğum Yöntemi Daha Çok Tercih Ediliyor?

 

Günümüzde birçok anne adayı doğum yöntemi konusunda kararsız kalsa da bu konuda uzmanların çeşitli görüşleri bulunuyor. Öncelikle anne adayının ve bebeğinin hayatını riske atacak bir durum söz konusu değil ise doğumun vajinal yoldan yani normal doğum dedikleri yöntem ile gerçekleştirilmesi daha uygundur.

 

Gelişmiş birçok ülkede yapılan istatistiklere göre sezaryen doğum oranlarının normal doğuma göre daha yüksek olduğu görülebilir. Bunun en önemli nedenleri içerisinde anne adaylarının doğum sırasında acı çekmek istememesi, çalışma hayatı ve ekonomik nedenlerden dolayı daha ileri ki yaşlarda anne olmaya karar vermeleri, cerrahi alanda yaşanan gelişmeler sayılabilir. Tüm bu nedenler bir araya geldiğinde sezaryen doğumun daha fazla tercih edildiği söylenebilir. Ancak gerekli olmadığı sürece normal doğum çok daha sağlıklıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu