Aşk ve İlişkiler

Evlilik İçin En İdeal Yaş Hangisi? 

Evlilik bir insan hayatında vereceği en önemli kararlardan biridir. Çünkü bundan sonraki yaşamındaki insanı seçmek ve onunla aynı çatı altına girmek ciddi bir karardır ve her şeyden önce bu kararı almada kesinlikle hazır olunmalıdır. Hiçbir evlilik boşanmayla sonuçlanmak istenmez. Boşanma olmaması için de evlilik yaşının ne kadar önemli olduğu dikkat çekici bir detaydır. 18’li yaşlarda yapılan evliliklerde yolların ayrılması çok daha yüksek oranlarda olmaktadır. Ancak bu durum 25 sonrası çiftlerde çok daha kalıcı bir hal almaktadır. Dolayısıyla evlilik için ideal yaş 25-32 yaş arasıdır.

 

18-22 Yaş Grubu Evliliklerinde Neler Yaşanır?

 

Bu yaş grubu evliliklerde genelde her iki tarafta duygusal anlamda gelişmemiş olduklarından ilişkiyi kavrayamazlar, sorunların altından kalkamazlar ve kuşkusuz boşanma kaçınılmaz sonuçtur.

Genç yaşta evlilik yapıldığında; alınan kararlar evliliğin henüz ilk aylarında değişmeye başlıyor, yaşamak istedikleri hayatın bu olmadığına karar veriliyor, mutsuzluğun başlaması ile birlikte ikili arasında çatışma dolu günler baş gösteriyor. Bu nedenle evlilik yoluna girenlerin bu karardan son derece emin olmaları ve hayat şartlarına karşılık da olgunlaşmaları gerekmektedir. Diğer taraftan evlilik yaşı ilerledikçe boşanma oranları da aynı yönde azalmalara neden oluyor. Çünkü yaşla birlikte elde edilen olgunluk hayat şartlarına hazır olmasını sağlıyor ve evlilik sürüyor.

 

35 Yaş Sonrası Evlilik

 

Evlilik 35 yaş sonrasında olunca da zor olmaktadır. Çünkü bu sefer de aradığımı bulamadım ifadeleri söz konusu olacak ve evlilik sorumluluğu ve beraberinde fedakarlık içgüdüsü de yok olmuşluğa doğru gittiğinden 35 yaşını geçince de evlenmek zorlaşıyor.

 

Evlilik anlaşılacağı üzere çok ince bir çizgidir. Ne erken yaşı kabul eder, ne de geç karar vermeyi. Karar vermek, emin olmak ve uygulamak evlilik için önemli aşamalardır. Yanlış yapılan bir evlilik boşanmayla sonuçlanır. Ve genelde 20’li yaşlarda yapılan evlilikler mutsuzluk ve sonu ayrılıktır. Oysa 30’lu yaşlarda yapılan evliliklerde sorumluluk bilinci artık oturduğundan sorunlarla baş etme hali yüksek orandadır. Bu da evlilikle olan savaşı kazandırır. Mutlu bir evlilik için kadında ideal yaş 23 ila 27 arası erkekte ise 30 yaş ve sonrasıdır.

 

Evlilikte Annelik Dönemi

 

20’li yaşlarda evlenen bir çiftin çocuk sahibi olma olasılığı çok yüksek seviyededir. Oysa 30’lu yaşlardan sonra yapılan  evliliklerde çocuk sahibi olmak da beraberinde gecikir. Özellikle kadın biyolojisi açısından bu durum zorlaşmaya başlar. İdeal yaş olarak tanımlanan 23-27 yaş grubu evliliklerde annelik durumunu 1-2 sene ertelemek mümkündür. Ancak daha ileri yaştaki evliliklerde her ertelenme çocuk sahibi olmayı da zorlaştırır.

 

Evliliğin sağlıklı ve uzun ömürlü olması için evliliğe seçilen aday hakkında emin olunmalı, yaş ve kafa olarak evlilik fikrine alışmalı, aynı evin içerisinde olmaya hazır olunmalıdır. Yaş olarak hazır olunmayan gruplar evliliğin bir oyundan ibaret olmadığını ilk aylarda anlarlar. İletişimsizlik, deneyimsiz her davranış evliliğin biteceğinin sinyalini verecektir.

 

Evlilik bir insan hayatında vereceği en önemli kararlardan biridir. Çünkü bundan sonraki yaşamındaki insanı seçmek ve onunla aynı çatı altına girmek ciddi bir karardır ve her şeyden önce bu kararı almada kesinlikle hazır olunmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu