Dekorasyon

Huzurlu Uyku İçin Yatak Odasında Olması Gereken Renkler

Yatak odası her ne kadar daha az zaman geçirdiğiniz yer olsa da uyku vücudunuz için çok önemlidir. Gün içerisinde yaşadığınız tüm stresi, yorgunluğu atmak için yatak odanızın sizleri yormaması gerekir. Yatak odasında bulunan renkler kişilerin ruhunu da etkileyen önemli bir faktördür. Bu nedenle yatak odanızı düzenlerken kullandığınız renklere de mutlaka dikkat etmeniz gerekir. Renklerin hayatımızda ki yeri ve önemli farklıdır. Kimi insan açık renkler ile huzur bulurken kimi insanda tam tersi daha koyu renkler ile mutlu ve huzurlu olmaktadırlar. Huzurlu bir uyku için tercih edebileceğiniz renkler şu şekildedir;

 

Beyaz Renk

 

Saflık ve masumiyetin simgesi olan beyaz renk tam anlamıyla huzurdur. Odanın göründüğünden daha büyük olmasını sağlamak için beyaz renkli bir yatak odası tercih edebilirsiniz. Ferah bir yatak odasına sahip olmak için odanızı bu renk yapabilirsiniz. Yatak odanızda da ahşap detaylara yer vererek daha huzurlu bir ortam oluşturabilirsiniz.

 

İlgili Link: Dekorasyonda Yeni Trend; Şark Köşesi

 

Yeşil

 

Yeşil tonlarının dinlendirici özelliği mevcuttur. Yenileyici etkisi de olan yeşil rengin huzurunu bilen herkes yatak odasında bu renkleri kullanıyor. Ancak yeşil renk yaparken mutlaka açık yeşil renk olmasına özen gösterin. Daha koyu ve canlı bir yeşil renk isterseniz duvarınızın bir noktasına uygulayabilirsiniz. Renk geçişleri de ayrı bir huzur vermektedir.

 

Mavi

 

Mavi her alanda huzur veren bir renktir. Koyu mavi, açık mavi, çivit mavisi gibi renkler evin her noktasında kullanılan renklerdir. Renkler arasında apayrı bir rahatlatıcı etkisi vardır. Yatak odasında genel olarak açık mavi tercih edilir ve bedeninizi, zihninizi rahatlatmaya yardımcı olur.

 

Mor

 

Mor renk yatak odasında en sevilen renkler arasında yer alıyor. Asalet, zenginlik, rahatlatıcı etki ve daha niceleri mor rengin özelliklerinde vardır. Romantizm etkisi olan mor renk yatak odaları için en uygun olan renktir. Ancak koyu mor tercih etmek isterseniz bu renk odayı karartabilir ve kasvetli bir hale çevirebilir. Sizlerde odanızı kasvetli bir hale çevirmemek için açık renkli lavanta tonlarında bir renk tercih edebilirsiniz.

 

Yatak odası her ne kadar daha az zaman geçirdiğiniz yer olsa da uyku vücudunuz için çok önemlidir. Gün içerisinde yaşadığınız tüm stresi, yorgunluğu atmak için yatak odanızın sizleri yormaması gerekir. Yatak odasında bulunan renkler kişilerin ruhunu da etkileyen önemli bir faktördür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu