Uzman Yazıları

Uykuda Ağırlık Basması

Uyku, dinlenmenin en özel ve konforlu şeklidir. Kişiler günün yorgunluğunu, stresi, yaşadıkları bunalım ve sıkıntıları uyku sırasında atarlar. Ancak uykunun da bir sterilizesi vardır. Eğer uykuya dalamıyor, uyku sırasında ağırlık basar gibi sorunlar yaşıyorsanız bu durum sıkıntılı bir durumdur. Bu durumu şöyle açıklamak gerekirse, uykuda ağırlık basması olayı yalnızca stres yaşadığınız günlerde ya da yorgun olduğunuz günlerde yaşanıyorsa bu durumu fazla da önemsemek şart değildir, ancak bu durum sürekli yaşanıyorsa bu bir problem halini alacaktır.

 

 

Uykuda Rüya Gördükten Sonra Ağırlık Basıyorsa

 

Her zamanki gibi uyudunuz ve gün içinde de ekstra bir durum yaşamadıysanız uykunuzda ağırlık basma hissini yaşamanızın sebebi gördüğünüz bir rüyadan kaynaklanıyor olabilir. Eğer rüyanızda karabasan veya sizi yoran bir rüya gördüyseniz ağırlık basması hissini yaşamanız normal karşılanacaktır. Rüyanızda sizi yoran, sokak sokak gezmeniz, mücadele etmeniz, çok sevdiğiniz bir kişi ile uğraşmanız uykunuz sırasında ağırlık basması hissine sebep olur.

 

İlgili Link: Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

 

Yatmadan Önce Ağır Yiyeceklerin Tüketilmesi

 

Yatmadan bir ya da iki saat önce tükettiğiniz gıdalar uykuda ağırlık basması hissine sebep olacaktır. Hatta bu bir his değil, kalbinize midenizin yaptığı baskıyla ortaya çıkan gerçek bir durumdur. Bu durum sağlık problemidir. Yatmadan önce aşırı yağlı, gazlı ve midenizi şişirecek yiyecekler yememeniz gerekir.

 

Yatmadan Önce İzlenilen Film ve Videolar

 

İnsanı uykusunda en çok etkileyen durumlardan biri de yatmadan önce yaptığı şeylerdir. Özellikle bilgisayar oyunları ve izlediği filmler insanları çok etkiler. Çok ağır etkileri olan korku, aksiyon, koşturmaca içerikli olan film ve oyunlar kişileri uykusunda yoracaktır. Bu durum ağırlık basmasına sebep olur. Aynı zamanda tansiyon, kalp ve karaciğer sorunları da uykuda ağırlık basıyormuş hissine neden olabilir.

 

Uyku, dinlenmenin en özel ve konforlu şeklidir. Kişiler günün yorgunluğunu, stresi, yaşadıkları bunalım ve sıkıntıları uyku sırasında atarlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu