GenelSağlıklı Yaşam

Egzama İçin Bitkisel Çözümler

Cilt hastalıkları kategorisinde yer almakta olan egzama hastalığı tıp dilinde atopik dermatit olarak adlandırılmaktadır. Beraberinde cilt üzerinde kızarıklık, kuruluk, kaşıntı ve pul pul bir görünüme yol açan bu hastalık türü bulaşıcı bir özelliğe sahip değildir. Çoğunlukla genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bu hastalık çeşidi strese bağlı olarak da ortaya çıkmaktadır.

Her yaş grubunda ve hayatın her döneminde görülebilmekte olan bu hastalık türü cilt üzerinde çoğunlukla ellerde ve dirsek bölgelerinde görülmektedir. Cilt üzerinde sebepsiz bir kaşıntı, yanma hissi, çatlaklar, içerisi sıvı dolu kabarcıklar ve deri renginde koyulaşma gibi bir süreç görülmeye başladığında egzamanın ortaya çıkması olasıdır.

Egzamaya İyi Gelen Besinler 

Tıp alanında kremler yardımı ile önlenebilmesi sağlanan bu egzama hastalığı için bitkisel alanda da birçok bitkinin birleşmesi ile yapılan kremler oldukça etkili bir tedavi yöntemi sunabilmektedir. Tamamen doğal bir yapıya sahip olan bu ürünler arasında yulaf tozu ilk sırada yer almaktadır. Evde uygulanacak egzama tedavisinde yulaf tozunun ılık su içerisine dökülmesi ve sonrasında 20 dakika boyunca bu suyun içerisine egzamalı bölgelerin sokulması şeklinde uygulanmaktadır.

Böylelikle egzamalar yumuşayarak yulafın etkisi ile kısa zamanda iyileşme göstermektedir. Aloe vera da bu hastalık çeşidinde bitkisel bir çözüm olarak adlandırılmaktadır. İltihap giderici bir özelliğe sahip olan bu bitki çeşidi içerisinden çıkan su ile elde edilen jelin egzamalı bölge üzerine sürmesi sonucunda uygulanmaktadır.

Egzama Tedavisinde Bitkilerin Önemi 

Cilt yüzeyinde estetik bir görünüm kaybına yol açmakta olan egzama hastalığı bitkiler yardımı ile kısa sürede tedavi altına alınabilmektedir. Bu alanda faydaları saymakla bitmeyen salatalık bitkisi içeriğinde barındırdığı iltihap giderici özelliği ile bu tedavi sürecinde oldukça etkilidir. Dilimlenen salatalıklar su dolu bir kabın içerisine atılarak en az 1 saat süre ile bekletilmelidir.

Sonrasında ise suyu süzülen bu salatalıklar egzama olan bölgelerin üzerine koyularak ortalama olarak 4 defa tekrarlanmaktadır. İçerisinde sakinleştirici bir özelliğe sahip olan papatya da egzama tedavisi sürecinde oldukça büyük öneme sahip olan bir bitki türü olarak bilinmektedir.

Egzama Tedavisinde Papatya Çözümü  

Papatya bitkisi egzama hastalığı tedavi sürecinde sıklıkla kullanılmakta olan bir bitki türü olarak bilinmektedir. Özellikle içeriğinde papatya özü barındıran kremler bu hastalık tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu kremler egzama ile birlikte gelen kaşıntı ve yanma hissini kısa sürede ortadan kaldırmaktadır. Nemlendirici özelliği ile papatya bitkisi bu tedavide oldukça etkilidir.

Cilt hastalıkları kategorisinde yer almakta olan egzama hastalığı tıp dilinde atopik dermatit olarak adlandırılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu