GenelGündem

Bergomat Çayı

Bergomat Çayı aromatik kokusunun yanısıra depresif ve yorgun ruh halinden kurtulmak için eşsiz bir çözümdür.  Avrupa ülkelerinin en gözde ağaç türlerinden bir tanesi olarak bilinen bergamot ağacı, oldukça uzun bir boya sahip sedefgiller kökenli bir ağaç türüdür. Ülkemizde de yetiştirilmekte olan bu ağaç türü üzerinde hoş koku veren meyveler barındırmaktadır. Acı bir tada sahip olan bu meyve özellikle alternatif tıp alanında sıklıkla kullanılmaktadır.

Aromatik bir özelliğe sahip olması çay ürünleri arasında yer almasında en büyük etken niteliğindedir. Bergamot çayı olarak adlandırılan bu çay türü özellikle sinir ve stresin yatıştırılması alanında oldukça büyük etkilere sahiptir.

Bergamot Çayı Faydaları 

İçerisinde bergamot ağacının özelliklerini taşıyan bu çay hoş kokusu ile de tüm dikkatleri üzerine çekmektedir. Limonu andıran meyve yapısı ile bilinen bu bitki türünde ağaç yaprakları birçok işlevden geçirilerek çay haline getirilir. Bünyesinde bulundurduğu vitamin ve mineraller ile sağlıklı kilo kontrolü ve cilt bakımı konusunda oldukça büyük faydalar sağlayan bu çay,  hoş kokulu bir özellik içermektedir.

Bu nedenle kişinin üzerinde aşırı derece de bir rahatlık hissi uyandırarak kişinin gevşemesini sağlamaktadır. Özellikle stres üzerinde oldukça olumlu faydaları bulunan bergamot çayı, korku ve endişe tedavisinde de sıklıkla önerilmektedir. Ayrıca bu çay içerisin de narenciye özü taşıması nedeni ile doğru kilo kontrolü yapılabilmesi adına da büyük faydalar sağlamaktadır.

Bergamot Çayı Tüketiminde Dikkat  

Bünyesinde birçok farklı özelliği barındırmakta olan bu çay, günümüzde oldukça sık karşılaşabileceğimiz bir çay türü haline gelmiştir. Çoğunlukla aktarlardan temin edilmekte olan bu çay türünün yalnızca yapraklarına rastlanmaktadır. Yaprakları ile demlenen çayın tüketilmesi sırasında bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Öncelikle içerisinde antioksidan özelliği barındıran bergamot çayı fazla ölçülerde tüketildiğinde özellikle bayanlar için ciddi sorunların habercisi niteliğindedir. Adet düzensizlikleri, uyku bozuklukları, sürekli oluşan mide bulantısı, ishal gibi sorunlar bu çayın aşırı tüketiminden kaynaklı olmaktadır.

Bergamot Çayı Nasıl Yapılır? 

Farklı şekillerde demlenme özelliğine sahip olan bu çay çeşidinde önemli olan tek nokta bergamot yaprağının teminidir. Aktarlardan temin edilebilmekte olan bu yapraklar kaynamış olan bir su bardağı su içerisine eklenir. Ortalama 10 dakikalık bir süreçte demlenmiş olan bu çay içerisine limon ya da bal katımı sağlayarak tat verilmesi sağlanır.

Demleme süresinin uzaması bergamot yapraklarının içerisine gizlediği o mucizevî kokuyu daha fazla ortaya çıkarmasına olanak sağlamaktadır. Böylelikle çayın tadı daha oturmuş olmakla beraber etkileri üzerinde de daha olumlu bir süreci beraberinde getirmektedir.

Avrupa ülkelerinin en gözde ağaç türlerinden bir tanesi olarak bilinen bergomot ağacı, oldukça uzun bir boya sahip sedefgiller kökenli bir ağaç türüdür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu