Uzman Yazıları

Yara İzleri Nasıl Geçer

Bu yazımızda yara izleri nasıl geçer ? sorusuyla ilgili işe yarar bilgiler vereceğiz. Birçoğumuzun çocukluktan geçirdiği kazalar nedeniyle oluşan ufak tefek yaraları bulunmaktadır. Tabii bu yaralar iz olarak hayatımızda yerlerini alırlar. Yaraların da bazı türleri bulunmakta ve bazen inatçı yaralar olabilmektedir. Teknolojinin gelişimiyle de yara izlerinden artık kolaylıkla kurtulmak mümkün.

Yara İzleri Neden Oluşur?

Yara izlerini geçirme işlemini öğrenmeden evvel neden vücudumuzda yara izlerinin oluştuğuna bakalım. Vücudumuzda yaralar oluştuğu zaman başlangıç aşaması olarak iyileşmeyi yara izleri oluşumuyla görüyoruz. Öncelikle kaza sonrasında yara bölümünüzde oluşan ve biriken kan, bir süre sonra pıhtı halini alır ve orada kurur. Kurumasıyla birlikte yaraya kalkan olmuş gibi sertleşerek kabuklaşır. Bu sayede tekrar darbe aldığınızda yaranız daha kötü bir hal almaz. Vücudumuzun bu mükemmel savunması çok güzel bir özellik.

Yara İzleri Geçirme Yöntemleri

Çocukluğumuzda birçok kez düştük ve kazalar geçirdik. Ancak yara izlerimiz bir süre sonra kendiliğinden kayboldu. Çocuk olduğumuzdan ve gelişme çağında bulunduğumuzdan dolayı hızlı bir şekilde iyileşme gösterdik. Ancak yaş seviyemiz arttıkça yara aldığımız takdirde yara izleri işlem yapılmadığında kalıcı olarak vücutta yer alır.

Yara izlerinin iyileşmesi yaranın hangi çeşitte olduğu ve size ne miktarda zarar verdiğiyle doğru orantılıdır. Bir kesilme ile yere düşüp dizinin kanaması ayın şekilde iyileşme göstermez. Kesilme işlemi derideki hücrelere daha fazla zarar verdiğinden dolayı iz kalma oranı daha yüksektir.

Yara İzlerini Güneşten Koruyun

Zaten deriniz oldukça sert bir darbe almışken sizler güneşe ve onun etkisinin cildinize geçmesini sağlarsanız, yara izlerinize daha fazla hasar vermiş olursunuz. Bu da iyileşme sürecini uzatır veya kalıcı yara izlerine neden olabilir. Örnek vermek gerekirse göz kapaklarınızda bir hasar aldığınızda kolaylıkla yara izi oluşmadan iyileşme gösterir. Ancak omuz, sırt gibi bölgelerde kalıcı yara izleri olabilmektedir. Yara izlerinizi güneşten korumak için üzerine güneş kremi sürebilirsiniz.

Ayrıca üstte çocukluğumuzda yara izlerinin kolayca iyileştiğini hatırlamıştık. Yara izlerinin geçmesinde en önemli faktör yaştır. Eğer yaşınız küçük ve gelişme çağında olan bir bireyseniz çok büyük bir yaranız yoksa yara izi kalmayacaktır. Ancak yaşlı bireylerde en ufak yaralar dahi kalıcı yara izlerine neden olabiliyor.

Büyük Yara İzlerinde Kök Hücre Tedavisi

Yara izleri istenildiği gibi iyileşme göstermediyse bu tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Cerrahi olarak yara izinin tekrar kesilmesi ve kök hücre tedavisinin uygulanmasıyla yara izlerinin giderilmesi gibi tedavi uygulanabiliyor. Kök hücre tedavisinde yara bulunan bölgede hücrelerin hızlıca yayılmasıyla yara kapanıyor ve yara izler belli olmadan tedavi sağlanabiliyor. Ayrıca kök hücre tedavisi sadece yara izlerinde değil doku kayıpları gibi diğer rahatsızlık sahiplerine uygulanan bir yöntemdir.

Yara İzlerine Erken Müdahale Önemli

Çok geçmeden yara izlerine birazdan sizlere vereceğimiz yöntemleri uygularsanız yara izlerinizden kurtulabilirsiniz. Ayrıca yara oluşan bölgeyi temiz tutmanız da çok önemlidir. Gerek enfeksiyon kapmaması için gerekse temiz bir şekilde kapanabilmesi için önemli bir faktördür. Eğer dikiş yapıldı ve yara izlerinin oluşmasını istiyorsanız dikişlerinizi geciktirmeden zamanında aldırmalısınız. Bu da yara izi oluşmasında önemli bir etkendir.

Yara İzlerinin Giderilmesinde Kullanılan Kremler

Yara izlerinde şişme ve kabarıklık oluşmasını engellemek için silikon bazlı kremler kullanılmaktadır. Bu kremler cildinizi nemlendirerek kaşıntı gibi rahatsızlıkları önler. Cildinizi nemlendirerek koyulaşmasını veya renginin değişmesini de engeller. Ancak bu kremleri kullanmak için asla acele etmemelisiniz. Yaranın tamamen iyileştiğinden emin olmalı ve yaklaşık 2-3 hafta sonra bu tarz kremleri isteğe bağlı olarak kullanmalısınız.

Peeling Yöntemi

Cildiniz kendini yenileyerek sürekli olarak katmanlarını tazeler. Bu şekilde yara izleri git gide görünmemeye başlar. Duş esnasında yara bölgesinin derisine sert bir fırçayla zarar vermeden derilerin aşınmasını ve yenilenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca peeling uygulayarak ölü deri hücrelerinden kurtulabilirsiniz. Yine burada dikkat etmeniz gereken şey bu tavsiyeleri asla yeni oluşmuş yaralarınızda kullanmayın.

E Vitamini Yağlarını Kullanmak

Uzun yıllarca güzellik için E vitamini kullanılmaktadır. Birçok insan yara izlerinin kolayca iyileştiğini söylemekte. E vitamini yağları cildinizi nemlendirerek ölü deri hücrelerini vücudunuzdan atmanıza yardımcı olur.

Yara İzlerinde Zeytinyağı Kullanmak

Doğal bir şekilde yara izlerinizi geçirebileceğiniz başka bir yöntem daha. Saf ve doğal bir zeytinyağı ile yara izlerinizin üzerine masajla yedirebilirsiniz. Cildinizi hem yumuşak ve nemli tutar hem de içerisinde bulunan E ve K vitaminleriyle derinizin yenilenmesine yardımcı olur.

Yara izlerini geçirme işlemini öğrenmeden evvel neden vücudumuzda yara izlerinin oluştuğuna bakalım. Vücudumuzda yaralar oluştuğu zaman başlangıç aşaması olarak iyileşmeyi yara izleri oluşumuyla görüyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu