Gezi

Antalya’da Görmeniz Gereken Yerler

Antalya en çok turist alan şehirlerden bir tanesidir. Bu şehre gitmek istediğinizde bir gezi programı oluşturmanız daha iyi olacaktır. Antik kentlerin çok olduğu bölgede kültürel bir tur düzenleyebilirsiniz.

 

 

Phaselis Antik Kenti 

 

Phaselis Antik Kenti, Kemer yakınlarındadır. Olimpos Beydağları Millî Parkı içinde çam ve sedir ormanları arasında yer alan kent, Kemer’in 16 km batısındadır. Hem Antik Kenti gezmek hem de denize girmek mümkün. Buraya ulaşım için Kemer’e giden otobüslere binebilir ve Phaselis girişinde inebilirsiniz. En yakın konaklama tesisleri Kemer’de. Çevresinde Antik Kent olduğu için konaklama imkanı yok. Denize girmek için en güzel koylardandır. İki farklı denize giriş noktası bulunuyor. Kemerlerin yanında bulunan taşlı bölüm ve ormandan yola devam edilerek tur teknelerinin de yanaştığı koy. Burası gelinlerin bile tercih ettiği bir çekim mekanı. Antik kente girişte diğer yerlerde olduğu gibi müze kartla giriş yapılıyor. Eğer vaktinizi burada geçirmek istiyorsanız Müze kartı almanız sizin için daha uygun olacaktır. Öğretmen veya öğrenci kimliği için bir kimlik sunmanız şart. Girişte belgenizi verirseniz çıkarken müze kartınızı alabiliyorsunuz.

 

İlgili Link: Kayak Tatili Sırasında Yanında Bulunması Gereken Makyaj Malzemeler Nelerdir

 

Kesik Minare Cami(Yivli) 

 

Yapı, Kaleiçi’nde yer alıyor. İlk kilise olarak yapılsa da sonradan Selçuklular zamanında camiye çevrilmiş. Çıkan bir yangında tahribat oluştuğu için şu an kullanılır halde değil. Üzerinde tadilatı devam ediyor ancak görülmesi gereken yapılardan. Minarenin üzerindeki yivlerden dolayı Yivli Minare olarak da isimlendirilmiş. Caminin içerisi daha çok ahşap ağırlıklı işlenmiştir. Kaleiçi’ndeki Saat Kulesi’ne de oldukça yakın. Fotoğraf severlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri.

 

Saat Kulesi 

 

Antalya’nın sembollerinden olan kule Antalya için bir buluşma noktası. Etrafında bir yanında Kaleiçi, bir yanında yaz aylarında çalışan dans eden fıskiyeler, diğer yanında çarşının tam ortası. Burada nostaljik tramvay durağı mevcut. Çarşıyı bu tramvayla turlayabilirsiniz. Tramvayın belli saatleri var. Ayrıca burası fayton durağı ve yanı başında önemli günlerde kullanılan Cumhuriyet Meydanı var. Burada konserler sık veriliyor.

 

Antalya Müzesi

 

Giriş yine müze kartla yapılıyor. Antalya’da tarihi yerleri gezmeyi düşünüyorsanız müze kart sizin için daha ekonomik olacaktır. Müzede özellikle Perge Antik Kenti’nden çıkan tarihi eserler yer alıyor. Ulaşım için daha önce söylediğim nostaljik tramvayı kullanabilirsiniz. Son durağında indiğinizde Antalya Müzesi’ni karşınızda bulacaksınız. Ulaşım oldukça kolay bir noktada. Alt paleolitik Çağ’dan Roma’ya kadar olan dönemi kapsıyor. Uzun bir dönemi kapsayan kronolojik sıralanmış eserler diğer müzelerden farklı bir hava sunuyor. Bölgenin bütün güzelliklerini gözler önüne seriyor.

 

Antalya en çok turist alan şehirlerden bir tanesidir. Bu şehre gitmek istediğinizde bir gezi programı oluşturmanız daha iyi olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu