YaşamGezi

Yoksul Ama Mutlu İnsanların Yaşadığı Ülke Hindistan

Yoksul Ama Mutlu İnsanların Yaşadığı Ülke Hindistan

Barındırdığı kültür mozaiği ve çeşitliliği sebebiyle nerdeyse hepimizin ilgisini çeken, yoksul ama mutlu insanların yaşadığı ülke…
Yüz ölçümü açısından dünyanın en büyük yedinci, nüfusu açısından dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi ve dünyanın en büyük demokrasisidir. Dünya nüfusunun %15’ine sahiptir. Resmi dili Hintçe olmasına rağmen, 850 çeşit dil vardır fakat yazışmalarda İngilizce kullanılır.

Hindistan Tarihi

Hindistan 27 eyaletten meydana gelmiş olup, her eyaletin kendi resmî dili vardır. Hindistan anayasasında kabul edilen resmî dillerden bazıları; Hindu, Urdu, Pecabi, Marathi, Bengali, Gucerat, Oriya, Assamese, Keşmir dili, Sindhi, Sanskritçe, Telugu Tamil, Kannada, Malayam dilleridir. Bu dilleri kullanan insanlar arasında anlaşmak için ya Hindu dili ya da İngilizce kullanılır. Dini yapısına baktığımızda ülkenin %70,5’i Hindu, %20,4’ü Müslüman, %0,8’i Budist, %2,3’ü Hristiyandır. Kalan %5’lik dilim ise diğer dinlere mensup olanlardan oluşuyor. İlgili Link: Tarih Kokan Ayvalık Gezi Rehberi

Hindistan’ın tarihsel sürecine baktığımızda; tarihi Aryalardan başlamaktadır. Bundan önceki dönemler içindeki olaylar hakkında çok çeşitli ve kesin olmayan bilgiler mevcuttur. Dravitler’i yenerek Hindistan’a yerleşen Aryalar; Yunan istilaları, Büyük İskender’in saldırıları, Asoka dönemi, İskender veya III.Aleksander, Makedonya kralı Pella, Mouryo İmparatorluğu, Gupta Devri, Hunlar, Harşalar, Kuzey ve Güney Sülaleler Dönemi, Türk-Moğol Hakimiyeti, Arapların, Gaznelilerin, Babür Devletinin fetihleri, Avrupalıların yerleşmeleri ve bugünkü Hindistan’ın kurulması safhaları takip eder.

Hindistan Kültürü

Hindistan ilginç bir ülke. Hijyen anlayışına pek rastlayamayacağınız, yoksul ama mutlu bir ülke. Çok çeşitli dil ve dine sahip insanlar var ama kimse kimsenin inancına saygısızlık yapmıyor, aksine sonsuz bir saygı söz konusu. Örneğin orda biri çıkıp kendini Guru ilan ettiğinde hemen mürit toplayabiliyor. Belki dinlerin çeşitliliğinden insanlar hep huzur içinde ve ibadet halinde.

Eski kent merkezinde sömürge zamanından kalan İngiliz yapıları var. Yeni Delhi’de gökdelenler ve lüks binalar var, büyük şirket binaları ve AVM’ler var. Hindistan’da bir gelenek var işletme büyük ya da küçük olsun her dükkanın kapısında gelene kapıyı açması için bir kapı görevlisi var. Hatta Mc Donalds’da bile. Alışveriş yaparken mutlaka pazarlık edilmesi gerekiyor. Ve maalesef Çin işi ürünler Hindistan’a da girmiş.

Hindistan Hakkında Bilgiler

Shiva ve Parvati

Hindu inancına göre; Shiva saf ruhu, Parvati ise evrensel anne kalitelerini temsil ediyor.

Shiva ve Parvati

Maharaja, Maharani’nin Sarayı

Dönemim Maharaja’sı (kral) bu sarayı Maharani (Kraliçe) için özel olarak yaptırmış. Saray içinde hala ibadet edilen küçük bir tapınakta bulunuyor.

Maharani’nin Sarayı

Maharaja, Maharani’nin Sarayı Havuzu

Maharaja sarayı yaptırırken eşi için tüm ayrıntıları düşünmüş. Sarayın ön kısmındaki havuzun suyu yer altından geliyor. Havuz suyu yağışlarla birlikte yükseliyor ve havuz olarak kullanılabiliyormuş. Maharaja bu havuzu eşi için yaptırmış.

Durga

Tanrıça Durga efsaneye göre kötü ruhları ve şeytanları ortadan kaldırmış. Durga ana tanrıça figürü olarak kullanılıyor.

Ganesha

Ganesha, Shiva ve Parvati’nin çocukları. Ganesha; masumiyetin, neşenin ve saflığın Tanrısı.

Hanumana

Hanumana inanışa göre egoyu yönetiyor. Fotoğrafta Hanumana için yapılmış küçük bir tapınağı görüyoruz.

Durga Tapınağı

Durga Tapınağı 1000 yıllık bir tapınak. Artık sadece turistik amaçla kullanılıyor. Bu tapınak Maharaja’nın sarayının yanında yer alıyor.

Vishnu

Vishnu, inanışa göre evrimin tanrısı olarak kabul ediliyor.

Durga Tapınağının Brahmini

Durga tapınağının sorumlusu olan Brahmin ziyaretçisinin  alnında kumkum görüyoruz. Kumkum bir tür kil ve Hindular kumkumun 3.gözü koruduğuna inanıyorlar bu yüzden genelde alınlarında kumkumla geziyorlar.

Durga Tapınağı Önündeki Bakkal ve Kahveci

Durga tapınağının önündeki mini bakkalda, bir bakkalda bulunabileceklerin dışında kahve ve Hindistan’ın geleneksel içeceği masala da yapılıyor.

Masala

Masala; baharatlar, çay ve sütten yapılan sıcak, geleneksel içecek. Toprak bardakla içiliyor.

Masala

Hanuman Temple Da Arınma Ritüeli Yapan Hindu

Hanuman tapınağında Hanuman’a çiçek sunmak bir ritüel. Çiçek, tapınağın ortasındaki havuza atılıyor ve enerjinin suya aktığı, suyu kutsallaştırdığına inanılıyor. Bu yüzden tıpkı Ganj nehrinde olduğu gibi burada da suya girip arınma ritüeli gerçekleştiriyorlar. Fotoğrafta arınma ritüelinde olan Hindu’nun tam arkasında, havuzun ortasında duran deniz kabuğu kutsal bir deniz kabuğu. Su kirli görünüyor ancak tertemiz içinde sadece sunulan çiçekler var rengi bu yüzden yosun rengi.

Hanumana Çiçek Sunan Hindu

İbadet eden, suya çiçek sunan (Darshan) Hindu.

Hanuman Swayambu

Hanuman Swayambu doğada kendiliğinden tezahür eden Tanrısal figür demek. Örneğin; ağaç kütüğünde kendiliğinden oluşan ya da arıların Allah yazışı gibi duvardaki figürde kendiliğinden oluşmuş.

Emrah Dönmez’in hemen arkasındaki 3 heykelcikten ortadaki Vishnu’nun bedene yansımış yani bedenlenmiş hali olduğuna inanılan Rama. Rama mükemmel kral ve yöneticiyi temsil ediyor (merak edenler Ramayana destanını okuyabilirler). Soldaki Sita’yı yani Rama’nın iyi eş kalitesini temsil ediyor. Sağdaki ise Lakshmana yani iyi erkek kardeş.

Efsaneye göre Sita’yı dönemin şeytani ruhlarından biri kaçırır. Rama Sita’yı ararken Hanuman ortaya çıkar ve Rama’nın Sita’yı şeytani ruhlardan kurtarmasına yardım eder. Ardından Rama krallığını bırakıp gidince halk Hanumana “Rama nerde?” diye sorar. Hanuman ise göğsünü açar ve “Rama burada, başka yerde aramanıza gerek yok.” Diyerek Rama’ya olan bağlılığını ifade eder.

Hawa Mahal Rüzgarların Sarayı

Hawa Mahal… İsmi “rüzgarlar sarayı” anlamına gelen bu yapı Jaipur’un en belirgin turistik yapısı. Görkemli ön yüzünün arkasında pek fazla bir şey yok. Kral ailesindeki kadınların ve haremdekilerin şehrin ana caddesini gözleyebilmeleri için yapılmış olan bu sarayda tabii ki pembe renkli. Ön yüzünde 5 katlı gözükmekle birlikte arkada sadece 2 kat var. Beşinci kata kadar çıkarsanız tüm Jaipur’u görebiliyorsunuz.

Jaipur Amber Palace

Jaipur Amber Palace Jaipur’un 11 km. dışında. Jaipur inşa edilmeden önce Mihrace’nin yerleşim yeriymiş. Bu kale-saray 1592 yılında Ekber’in ordusundaki bir komutan tarafından yapılmış. Daha sonra Jai Singh tarafından genişletilmiş ve tamamlanmış. Saraydaki sayısız teraslardan bakıldığında aşağıda küçük bir göl ve uzakta da Jaipur şehri gözüküyor.

Amber Palace’a gelince karşınıza dik bir yol çıkacaktır. Bu dik yolda ulaşım fillerle sağlanmaktadır. Hindistan’a gelen hemen bütün turistlerin mutlaka yapmak istedikleri fil gezisi istekleri burada böylece karşılanmış oluyor.

Jaipur Amber Palace

Jal Mahal

Mihracenin Yaz aylarnda kullandığı yazlık saraydır.

Hindistan yüz ölçümü açısından dünyanın en büyük yedinci, nüfusu açısından dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi ve dünyanın en büyük demokrasisidir.

Tac Mahal

Tac Mahal aslında büyük bir aşkın eseri. 1631 yılında Müslüman Moğol İmparatoru, Jahan Şah, doğum sırasında ölen eşi Ercümend Banu Begüm’ün anısına inşa ettirmiş. Tac Mahal, Begüm’ün lakabı olan “Mümtaz Mahal”den geliyor.

Beyaz mermerden yapılan saray, duvarlarla çevrili bahçelerin içinde yer alıyor. Tac Mahal Hindistan’da Müslüman sanatının en mükemmel bir mücevheri olarak kabul edilmekte. Daha sonra İmparatorun burada hapsedildiği ve Tac Mahal’i koğuşunun sadece küçük bir penceresinden gördüğü rivayet ediliyor.

Saray sadece mermer işçiliğinden meydana geliyor, hiçbir yerde boyama kullanılmamış. Renkli işlemeler boya değil renkli mermer işçiliği ile gerçekleştirilmiş.

Rüya gibi bir ülke olan Hindistan hakkında anlatılacak ve sergilenecek çok şey var. Emrah Dönmez’in de ifade ettiği gibi Hindistan’ı tam anlamıyla tanımak ve yaşamak için aylar gerekiyor. Biz elimizden geldiğince size bir kısmını aktarabildik. Gerisini merak edenler; Hindistan’ın büyülü toprakları sizleri bekliyor…

Taç Mahal

Hindistanda Konaklama

Konaklama konusunda sonsuz seçenek var, her bütçeye uygun konaklama şansına sahipsiniz. Yeni Delhi bölgesi dışında lüks otel yok, dolayısıyla Yeni Delhi dışındaki konaklamalarınızda hijyen ya da lüks aramanız anlamsız.

MUTLAKA OKUMALISIN! Tarih Kokan Ayvalık Gezi Rehberi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu