YaşamGündem

Gün Boyu Enerjinizi Yüksek Tutmak İçin 7 Altın Öneri

Saat akşamüstü dört. Göz kapaklarınızı açık tutmakta zorlanıyorsunuz başınızı havada tutan elleriniz ve zihniniz pili biten bir oyuncak gibi yavaşlıyor. Akşamüstü düşüşüne geçtiniz. “Bir çoğumuz bu senaryoyu  defalarca yaşıyor olsa da nedeni hakkında çokta bir fikrimiz yok. Şimdi size uzmanlar tarafından,  enerjinizi yüksek tutmak adına verilen tavsiyeler sunacağız . Sonuç: Gün boyu azalmayan enerji.

Bedeninizi Güçlendirin

Temel enerjinizi yükseltmek için adaptojen içeren besin takviyeleri kullanabilirsiniz. Uzmanlar, enerji veren bitkiler sayesinde vücut yorgunluğu ve yaşlanmasıyla savaşıyor” diyor .
Eğer 40 yaşının üstündeyseniz, vücudunuzun zaten ürettiği CoQ10 enzimlerinden almayı düşünebilirsiniz. Bu enzimler yaşla birlikte düşüşe geçen enerjiyi ve antioksidan seviyenizi yükseltiyor. Dört haftalık programda günde 200-400 miligram kullanarak başlayın. Daha sonraki haftalarda seviyeyi aynı tutabilmek için günde 200 miligram kullanın. “Yararları çok hızlı bir şekilde genelde iki ya da üç hafta sonra görülüyor bu tarz takviyelerin etkisi.

Doğal Yükselticiler

Enerjik ve dinamik olmanın yolları arasında doğal enerji üretiminizi artıracak doğal yükselticileri deneyebilirsiniz.  Bu takviyeler, hücrelerimiz içinde bulunan ve doğal enerji üretimi sağlayan mitochondrial aktiviteyi tetiklediğinden bu sayede kaslara daha fazla kan pompalanacağı için daha uzun süreli enerji üretimi gerçekleşecektir.

Akıllı Egzersiz

‘’Egzersiz yapmak sizi canlı hissettirir” diyor Uzmanlar. “Günde 20 ila 40 dakika arası yapılan spor sayesinde sisteminiz çökmeden kas yapabilirsiniz. Metabolizmayı ve dolayısıyla da enerjiyi hızlandırmanın yolu hücrelerde bulunan mitokondriyi kuvvetlendirmektir. Kardiyo seansları mitokondri için iyi olsa da egzersizleri sayesinde onların oranlarını arttırabilirsiniz. Enerji kazanmak için spor  harika bir yol. İlgili Link: Şeker Hastalığı Belirtileri

Hareket Edin

Günümüzde pek çok masa başı çalışanı enerji yükseltmek için ne yapmalı sorusu ile boğuşurken yapılan araştırmalara göre enerjinizin düştüğünü hissettiğiniz anlarda işe ara verip 10 dakikalık hafif bir yürüyüş yaparak size iki saat boyunca yetecek bir enerjiye sahip olabilirsiniz. Hatta bu egzersizi dışarı çıkıp yapabiliyor ve güneş ışınlarına maruz kalabilirseniz dolaşım ritminizin hızlandığını hissedeceksiniz.

Kafeini Akıllıca Kullanın

Daha sonra geri ödemesini yapsanız da uzmanlar o an için kafeinin enerji verdiği konusunda hem fikir. Bir istisna var; yeşil ve siyah çay, “Onlar sadece kahve gibi az oranda kafein içermiyor aynı zamanda da rahatlamayı sağlayan bir bileşim olan L-theanine içeriyor.Kahve ya da espresso ile karşılaştırılacak olursa aynı seviyede giden bir enerji veriyor, sürekli yükselen ve alçalan değil.

Nane Kullanın

Nane kullanmak, koklamak ya da tatmak, zindelik verir. Çalıştığınız ortamda nane kokusu bulundurarak bu etkiyi yaratabilirsiniz.

Çikolata Yiyin

Evet, gerçekten  araştırmacılara göre siyah çikolata yemek fiziksel gücü ve dayanıklılığı arttırabiliyor. Günlük en doğru tüketme miktarı ise 5 gr’lik siyah çikolata. Ortalama iki posta pulu büyüklüğünde oluyor. Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta var; eğer bu dozdan fazla yerseniz etkileri kaybolacak. Çünkü muhtemelen hücrelerdeki enerji üretimine aşırı yüklenme olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu