Aşk ve İlişkiler

Çiftler İçin Evliliği Sürdürecek Püf Noktalar

Evlilik bir sanat ve hatta zor bir sanattır. Her sanatın ince detayları ve püf noktaları bulunur. Bu yüzden evlenecek olan kişilerin bu incelikleri öğrenmesi, bununla ilgili seminerlere katılması, tecrübeli ve evliliği güzel giden çiftlerden öneriler alması, yerinde bir davranış olacaktır. Evlilik her halükarda gider. Asıl önemli olan nasıl gittiği ve ne şekilde idare edildiğidir. Bu yüzden evli çiftlerin birbirinin sabrını ve sevgi dolu hislerini bitirmeyerek, saygı çerçevesinde bir evlilik sürdürmesi aslında zor olmasa da, araştırmalara göre az sayıdadır.

 

Evli Çiftlerin Beraberliği Nasıl Olmalı

 

Beraberlik aynı evin içerisinde birlikte kalmak değildir. Asıl beraberlik, gönüllerin birbirinden kopmadan evliliğin devam etmesidir. Gönüller kopmadan ve ayrılmadan, hatta hiç soğumadan sürdürülecek evlilik, takdire şayandır. Fakat bunun için nefsin istek ve arzularına bazen gem vurmak gerekir. Evliliğin mutlu ve sevgi&saygı çerçevesinde devam ettirilebilmesi için, uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bunlardan başlıcalar şunlardır.

.

Fikirlere Saygı Duymak

 

Her zaman çiftler aynı düşünce ve zeka yapısına sahip olmayabilir ve böyle olması zorunlu da değildir. Her insanın yaratılışı farklıdır. Bazısı ince ve naif düşüncelere sahip olup, karşısındaki ile çok kolay empati yapabilen yeteneklere sahiptir. Fakat bazı insanlar da sadece kendisine odaklı yaşayabilir. Çok sosyal veya düşünceli olmayabilir. Eşiniz her kim olursa olsun ve her ne düşünceye sahip olursa olsun sizinle aynı olması gerekmediğini unutmayın. Farklılıklar güzeldir. Onun düşüncelerine saygı duyarak ondan bir şeyler öğrenmeye çalışın. Böyle davranmak hem saygıyı celbeder, hem de aradaki sevgiyi daima diri tutar.

 

Özgür Bırakın, Kısıtlamayın

 

Bir çiftin evliliğinin güzel seyirde ilerlemesi için, birbirlerine özgür alanlar tanımaları gerekir. İnsanın ruh hali her zaman aynı olmayabilir. Sıkılabilir ve farklı ortamlarda bulunmak isteyebilir. Eşin bunu üzerine alınmaması gerekir. Eğer olmak istediği farklı ortamlar ilişkiyi zedeleyecek ve ahlak kurallarına aykırı olmayan ortamlar ise, özgür bırakmak ve gitmesine izin vermek gerekir. Böyle olduğunda eşler birbirinden uzaklaşmaz, bilakis rahatlamış ve sakinleşmiş olarak saygıyla geri gelecektir. Fakat eş üzerinde kısıtlama uygulanmaya çalışılırsa, maalesef bu ilişkiyi zedeleyen sorunlara yol açacaktır.

 

Güzelliklerini Ön Plana Çıkarın Ve Övün

 

Her insanın kötü yanları olduğu gibi, mutlaka güzel tarafları da vardır. Bu yüzden eşinizin güzel taraflarına odaklanarak onu överseniz, bu onu şımartmaz bilakis size olan sevgisini arttırır. Aynı zamanda kendisinin sizin için olan yerinden de emin olarak, kendisini eksik hissetmez. Bu davranış rayında giden ve güzel ilerleyen her ilişkinin önemli bir noktasıdır. Eşinizin fiziksel ve davranışsal olarak güzel yanlarını överek, kötü yönlerine gözlerinizi kapatmayı denerseniz, size karşı daima iyi şeyler göstermek isteyecektir.

 

İhtiyaçlarını Önemseyin

 

Evli çiftler, birbirlerinin en yakın ailesi konumuna gelirler. Birbirlerinin zevklerini iyi bir şekilde bilerek, ihtiyaçlarını daima kontrol etmelidirler. Çünkü ikisi de birbirinden sorumludur. Mesela bir hediye alınacağı vakitte, eksik ve özel ihtiyaçlardan seçilirse, bu hem onu önemsediğine işarettir, hem de değer vermenin bir göstergesidir. Sürekli kontrol edin fakat bunu eşinize belli etmeyin. Önemseyin fakat bunu her zaman dile dökmeyin. Eğer bunlara dikkat edilirse, evlilik sağlıklı bir şekilde sürdürülmüş olacaktır

.

Evlilik bir sanat ve hatta zor bir sanattır. Her sanatın ince detayları ve püf noktaları bulunur. Bu yüzden evlenecek olan kişilerin bu incelikleri öğrenmesi, bununla ilgili seminerlere katılması, tecrübeli ve evliliği güzel giden çiftlerden öneriler alması, yerinde bir davranış olacaktır. Evlilik her halükarda gider.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu