Yemek Tarifleri

Evinizden Eksik Etmeyeceğiniz Baharat Sumak

Sumak ağacının Rhus meyvesinden üretilen sumak, bir baharat çeşididir. Bilinen ve bilinmeyen birçok faydası vardır.  Özelikle Akdeniz mutfağın da sıklıkla kullanılır.  Sağlık açısından faydalı bir baharattır. Tadı ekşidir ve ülkemizde de çok fazla kullanımı vardır. Sumak bitkisi, sumak ağacında yetişir ve hem toz hali, hem de taneli halı sıklıkla tercih edilir. Yemeklerde ve salata çeşitlerinde sıklıkla kullanılır.  Ayrıca son yıllarda çay olarak tüketimi d artış göstermiştir.  

İnsanlar için sağlıklı beslenmek, son derece önemlidir. Ayrıca hastalıklardan korunmak için de bazı baharatları sofradan eksik etmemek gerekir. Bunlardan biride sumaktır. Mutlaka beslenme planı içine, sumakta dahil edilmelidir. Ülkemiz faydalı bitkiler bakımından çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Hastalıkları önleme açısından da önemli olan sumak bitkisi özellikle doğu ve güneydoğu bölgesinde yaygın olarak kullanılır.  Yemeklerde tercih edilir.  Günlük tüketilmesi, sağlık açısından büyük oranda fayda sağlayacaktır.

İlgili Link: Üzümlü Cevizli Biscotti

Sumak Nedir?

Sumak bitkisiinin meyvesinin rengi kırmızı ve yuvarlaktır.  Tadı ekşi ve mayhoştur.  Oldukça lezzetlidir. Bitkinin görünümü düzensiz bir çalı biçimindedir.  Sumak bitkisi doğru bir şekilde toplandıktan sonra, kurutulup kullanılır. Tuz ile birlikte toz şekline getirilir. Baharat olarak kullanılır. Özelikle Güneydoğu bölgesinde sumağın ekşi suyu, yemeklerde kullanılır. Ekşi ter oldukça sevilir. Sumak sıcak su da bekletildikten sonra, suyu kullanılır.  Soğan salatasında yoğun bir koku vardır. Sumak kullanımı, bu ağır kokuyu bastırır. Bunun dışında diğer salatalarda da tercih edilir. Özelikle Doğu’ da dolmalar, nerdeyse sumaksız olmaz. Yine mezeler için de uygun bir baharattır.

Sağlıklı beslenmeyi tercih eden kişiler için çok ideal bir besindir. Antioksidan etkisi olduğu için, pek çok hastalığa karşı koruma sağlar.  Doğu kültüründe çok tercih edilmesine karşın, batı kültüründe fazla kullanılmaz ama faydaları ve kullanım alanları, birçok kişi tarafından merak edilir. Faydaları tespit edildikten sonra, kullanım sıklığı ve alanları, daha fazla gelişmeye başlamıştır. Sumağın içinde antioksidan etkisinin dışında, çok miktarda vitamin ve mineral bulunur.  Bu yüzden düzenli ve doğru olarak kullanılması, sağlık için,  oldukça faydalı olacaktır.

İlgili Link: Deniz Mahsulleri Çorbası

Sumak ve Faydaları

Sumak ve Faydaları

Sumak antiseptik ve antioksidan özelliklere sahip bir bitkiden el de edilir. Kullanımı oldukça yaygındır.  Çoğu baharata kıyasla daha etkili ve faydalıdır.  Vücuttaki sağlıklı hücreleri korur ve stres etkilerini azaltır. Bu faydalı etkisi sayesinde sağlıklı hücrelerin bozulmasın önler, kanser hastalığına karşı koruma sağlar.  Bunun yanı sıra tansiyonu düşürücü etkisi vardır. Kalp ve damar hastalıkları için, oldukça faydalıdır.

Kronik hastalıkları da önleyici özelliği bulunur. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkları üzerinde etkilidir. Enfeksiyonun etkisini azaltır. Yüksek ateşin önüne geçer.  Nezle ya da grip gibi hastalıklar, sumak tüketimi ile birlikte daha çabuk iyileşir.  Düzenli kullanımda ağrı kesici özelliğe sahiptir. Ayrıca içerisinde çok fazla C vitamini olması cilt açısından da etkilidir.  Sumak tüketen kişilerin, bağışıklığı daha güçlüdür ve hastalıklara karşı daha dirençlidir.

Kan şekeri üzerindeki etkisi de yapılan araştırmalar sonrasında bulunmuştur. Diyabet kronik bir hastalık olduğu için, sumak oldukça koruyuculuk sağlar. Tedavilere ek olarak takviye şeklinde kullanılır. Sumak kan şekerini dengeler ve daha az sıkıntı yaşanmasını sağlar.  Özellikle iki tip diyabet hastalığında etkilidir.  Sumağın doğru ve düzenli bir şekilde kullanmak, kan şekerini ideal seviyeye getirecektir.  Sumak bitkisiinin antibakteriyel etkisi fazladır. Özelikle enfeksiyona bağlı hastalıklar da hızlı bir şekilde etki eder. Bu özelikle bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bir bilgidir. Boğaz enfeksiyonunu kısa bir süre içinde iyileştirir.  Solunum yolu ile ilgili tüm hastalıklarda kullanılabilir. Bu tip rahatsızlıkların tedavisinde genel de sumak çayı kullanımı, daha yaygındır. Öksürüğü de bir kaç gün içinde geçirir.  Kadın hastalıkları için de önemli bir yere sahip olan sumak bitkisi, regl sancısını azaltır.  Bu sorunu yaşayan kişiler, dönmeleri geldiği zaman, sumak çayı tüketebilir.  

Bu şekilde daha sorunsuz bir adet dönemi geçirir. Ayrıca yenilen yemeklere de baharat olarak atılabilir ve tüketilebilir.  Doğum yapmış anneler, sumağı yoğurtla karıştırıp yerse, sütün artmasını sağlar.  Yine de sumak tüketimi konusunda, emziren anneler doktorlara danışıp kullanırsa daha iyi olur. Yine yumurtalık ve rahim sağlığı açısından da kullanımı faydalı olan bir baharattır.

Sumak Bitkisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler  

Sumağın faydaları birçok kişinin araştırdığı bir konudur. Sumak hakkında başlıca bilinmesi gerekenler, şu şekilde sıralanabilir;

 • Vücudu korumaya alır, anti bakteriyel bir bitkidir.
 • Ateşli hastalıklarda tedavi edici özelliği vardır.
 • Akciğer hastalıklarına çok iyi gelir. Bronşit gibi hastalıkların çabuk iyileşmesini sağlar.
 • Üst solunum yolları için etkilidir. Mikropları öldürür.
 • Sumak yaprakları demlenip içilirse, boğaz enfeksiyonu kısa sürede iyileşir.
 • Tohumları mantar gibi hastalıklara karşı etkilidir.
 • Grip ve soğuk algınlığı dönemlerinde kullanılırsa, vücudun direncini artırır.
 • Eklem ağrılarını zaman içinde azaltır ve sindirim sistemini düzenler.
 • Anne sütü arttırıcı özelliği vardır.
 • Yüksek tansiyonu düşürür.
 • Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir. Damar sertliği için kullanımı uygundur.
 • İdrar yolları ve karaciğer hastalıklarında sumak suyu etkilidir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için, hasta olmanın önüne geçer.
 • Ateşi düşürücü özelliktedir.

Sumak Nasıl Tüketilir?

 

Sumak Nasıl Tüketilir

Sağlık için faydalı olan ve çoğu kişi tarafından kullanılan sumağın, nasıl tüketilmesi gerektiği konusu da merak edilir.  Sumak daha çok baharat olarak yemek ve salatalar da kullanılsa da kaynatıldıktan sonra, suyunun içilmesi de tercih edilebilir. Yani çay olarak tüketilmesi de oldukça faydalıdır. Çoğu kez, yoğurdun içine katılıp yenmesi de sindirim bakımından, doğru bir tüketim şeklidir. Sumak çayı pek çok kişi tarafından detoks amaçlı kullanılır.

Ödem atmaya ve zayıflamaya da yardımcı bir baharattır. İsteyenler çayda ki ekşi tadı kırmak için, başka bitkilerle karıştırıp da içebilir. Yoğurtla yapılan sumak kürü de özellikle akşam saatlerinde tüketilir.  Kullanıldıktan sonra, mutlaka üzerine su içilmesi tavsiye edilir.  Sağlıklı bir yaşam tercih edenler, mutlaka sofrasında sumağa yer vermelidir. Etkisinin görülmesi için, düzenli bir şekilde kullanılması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu