Aşk ve CinsellikGenel

Vajinismus Belirtileri Nelerdir

Vajinusmus ilk başlarda kadın tarafından anlaşılmayabilir. Vajinusmus olanlar çoğu zaman bunu ilk cinsel deneyimine kadar fark etmeyebilir. Vajinusmus belirtileri istemsiz kasılma nedeniyle cinsel ilişkiye girememesi ya da ilişkinin zor gerçekleşmesi şeklinde kendisini göstermektedir. Vajinismuslu kadınlar Partneri ile cinsel ilişki yaşayamaz. İlişki gerçekleşse bile bu kadın için acı vericidir.

İlgili Link: Vajinismus Sizin Hatanız Değildir

Vajinismus Olanlar Neler Hisseder?

*Cinsellikten korkma: Cinsel birlikteliği deneyememe ve erteleme durumu
*Ağrılı cinsellik: Kadının kendini kasması nedeniyle penisin vajinaya girmemesidir. Cinsel birlikteliğin ağrılı şekilde gerçekleşmesine neden olur.
*Jinekoloji muayene korkusu: tedavi gerektiren hastalıklar neticesinde kadının muayeneden korkması.
*Penisin vajinaya girememesi: Kadının kendini kasmasıyla penisin vajinaya girmemesi ya da tam giremediğinden cinsel ilişkinin tam yaşanmaması durumu.

İlgili Link: Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus tedavisi kişiden kişiye değişir. Bilişsel ve davranışsal terapidir. Bilişsel Terapi; cinsellik, kızlık zarı ve ilk gece ile ilgili doğru bilgileri içerir. Davranışsal Terapi: Birtakım egzersizlerle kişinin kendi pelvik kaslarını kontrol edebilmesi ve kendini tanımasına yönelik egzersizleri içerir.

Kişiye Özel Vajinismus Tedavisi Var Mı?

Vajinismus nedenleri kişiden kişiye değişmektedir. Bu nedenle vajinismus tedavisi kişiye özeldir. Tedaviye başlanılmadan önce, jinekolojik değerlendirme gerekir. Kişinin Problemin anatomiksimi yoksa psikolojik kaynağa mı bağlı değerlendirilmektedir. Anatomik kaynaklı ise; cerrahi işlemler uygulanmaktadır.

Vajinismus Nasıl Yenilir?

Vajinismus nasıl yenilir? Vajinismus sanıldığı gibi bir hastalık değildir. İlaç kullanımı ya da cerrahi müdahale gibi işlemler gerektirmez. Kişinin yaşadığı psikolojik sorunlar nedeniyle ilişkiye girememesi durumudur. Vajinismusu yenmek için;

  • Kişinin kendine inanması
  • Tedaviyi istemesi
  • Hekimin hazırladığı tedavi planına uyması
  • Sabırlı davranması
  • Partnerinden destek alması

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu