Röportaj

Bursa Sevdalısı Tuğba Yurt

Bursa Sevdalısı Tuğba Yurt

Birkaç yıl öncesinde sadece Bursalı müzikseverlerin tanıyıp sevdiği Tuğba Yurt, artık herkes tarafından bilinen bir sanatçı.

Özellikle Doğukan Manço’yla yaptığı “Sakin Ol” isimli Single ile listelerden inmeyen genç sanatçı, Gökhan Özen imzalı şarkısı “Aşk Sanmışız” ile çıkışını sürdürdü.

Onun yerinde başkası olsa, çoktan havalara girmiş olurdu. Röportaj isteklerini yoğunum diye geri çevirir, kabul etse de çekimlerde bize kök söktürürdü. Oysa Tuğba Yurt gittikçe yükselen başarı grafiğine rağmen hala mütevazi, kibar, içten ve hepsinden önemlisi güleryüzlü. Durum böyle olunca ortaya da keyifli bir röportaj ve harika fotoğraflar çıktı.

Röportaja geçmeden Tuğba Yurt hakkında birkaç bilgi aktaralım ;

Tuğba’nın ailesi o doğmadan önce Belçika’da yaşıyormuş. Tuğba 8 aylıkken  Gemlik’e yerleşmişler. 1999 yılında Tuğba konservatuarı kazanınca Bursa’ya   taşınmışlar…

Tuğba, 9 yaşında çocuk korosunda şarkı söylerken ilk solistlik sınavını vermiş. Büyüyüp Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda viyola eğitimi alırken de Bursa’da sahne almaya başlamış. Pek çok Bursalı onu bu sahne deneyiminden tanıyor ve beğeniyor. Bu arada Tuğba’yı Bursa’da bir mekanda şarkı söylerken Haluk Levent keşfetmiş.

Tuğba’nın şimdi bir albümü var. Gün geçtikçe onu tanıyanlar, şarkılarını beğenenler çoğalıyor. Ama o hala Bursa’da kalmayı tercih ediyor. Çalışmalarını daha ne kadar Bursa’dan sürdürür bilemiyoruz ama umarız bir gün içinde Bursa geçen bir aşk şarkısı yazar…

Tuğba Yurt kendini nasıl anlatır, en belirgin özellikleri nelerdir?

Aslında kendimi anlatmayı becerebilen biri değilim. Yani şöyle bir karaktere sahibim demekten çok başkalarında bıraktığım izlenim benim için daha fazla önemlidir. Ama yinede bahsetmek gerekirse şöyle denebilir; mükemmeliyetçiyimdir. Yani yaptığım işin içime sinmesi ve dört dörtlük olması gerekir. Başarı beni mutlu eder. Gülmeyi çok severim.

Müzik hayatında istikrarlı bir ilerleyişin var… Nasıl başarıyorsun?

Sağlam adımlar atmak önemli. Çünkü bir işi yapmış olmak için yapmıyorum. Her şeyden öte, eğer bir projede de bulunuyorsam onu hakkıyla yapmak gerek diye düşünüyorum ve bundan sonraki adımlarım da bu doğrultuda olacak.

İlk albümün Aşk’a Emanet romantik bir algı yarattı. Sonra hareketli bir şarkıda; Doğukan Manço ile Sakin Ol’da sesini duyduk. Ve şimdi Gökhan Özen imzalı yine hareketli bir şarkı Aşk Sanmışız. Romantik olmaktan vaz mı geçtin?

İlk albümdeki şarkı seçimlerinden dolayı öyle bir algı oluştu belki de, ancak tek bir duyguyu anlatmak her zaman mümkün değil. Çünkü müzik genel anlamıyla her duyguyu barındırıyor içinde. Yani kimi zaman mutlu bir aşkı anlatırsınız, kimi zaman bir ayrılığı, kimi zaman memleket meselelerini, kimi zaman insanlığı. Yeter ki şarkılar bir ruha dokunsun. Önemli olan da bu diye düşünüyorum.

Aşk deyince aklına ne gelir, nasıl tarif eder misin?

Aşk deyince aklıma gelen şey “dengesiz bir ruh hali”… Bir anı bir anına tutmayan duygular. Ama muhakkak yaşanması gereken bir dengesizlik diye düşünüyorum.

Evlenme teklifi aldın mı hiç? Hayalindeki evlenme teklifi nasıl?

Evlilik teklifi almadım hiç. Ama nasıl ne şekilde bir evlilik teklifi hoşuma gider diye hiç düşünmedim. Bunu, bana evliliği düşündürecek kişinin hayal gücüne bırakıyorum.

Erkeklerden hangi yönde şikayet edersin?  Süper dediğin bir erkeği özellikleri nelerdir?

Aslında erkeklerin şu özelliğini sevmem gibi bir düşüncem yok. Öyle genellemek doğru olmaz diye düşünüyorum. Ama tabi ki bir bayan olarak ruhuma hitab etmesini, anlayışlı ve samimi olmasını isterim.

Unutamadığın bir film karesini anlatır mısın?

Benim için unutamadığım ve sevdiğim filmlerden biri Leon “Sevginin Gücü”. Başrollerdeki Leon ve Mathilda’nın aralarındaki yaş farkına rağmen, her ne kadar aşk sanılsa da, birbirlerine olan bağlılıklarını ve özlem duydukları sevgiyi anlatan bir film. Son sahnede “Shape Of My Heart” şarkısıyla beni çok etkilemişti.

Tuğba Yurt Hakkında

Senin için bir video hazırlasak ve adı da; “Dünden Bugüne Tuğba Yurt” olsa, içinde neler olur?

Sanırım çocukluğumdan bu yana yaşadığım yerlerin bende bıraktığı izler, hayatımı sarsan ya da değiştiren olaylar, kararlarım, en acı ve en mutlu gözyaşlarım, eğitim hayatım, başarılarım-başarısızlıklarım, doğrularım-yanlışlarım, aslında kısaca beni ben yapan her şey olabilir bu video içerisinde.

Ani kararların var mıdır? Mesela; “Belki” isimli şarkının sözlerindeki gibi, ayrılığın eşiğinden dönüp evlenir misin?

Ani kararlarım yoktur aslında. Bir karar veriyorsam da onu iyice düşünür, benim için doğru mu yoksa yanlış bir karar mı diye tartar ve ona göre davranırım. O yüzden hayatımı çok büyük etkileyen ani kararlarım olmadı hiç.

Ne yazık ki, artık evlilikler uzun sürmüyor.  Sence bunun sebebi nedir? Sen olsan sürdürmek için taktiğin ne olurdu?

En büyük sorun bence insanların artık birbirine olan tahammülsüzlüğü. Ve belki de bu kadar çabuk bitmesinin sebebi sevgiyi ve saygıyı çabuk tüketmemiz. Ben olsam, eğer gerçekten sevgi ve paylaşım varsa, bitmemesi için direnirim ancak hiçbir bağ kalmadıysa ve gerçekten evlilikte büyük bir sorun varsa bence her iki tarafın da hayatı birbirine zindan etmesine gerek yok diye düşünüyorum.

Alışveriş neredeyse her kadın için terapidir. Sen de onlardan mısın?

Alışveriş severim ama öyle bir alışveriş çılgınlığım yok. Ya da öyle rahatlamak adına alışveriş yapmak pek tercihim değil. Hatta mümkünse benim yerime alışveriş yapan biri olsa ne güzel olur. İlgili Link :  İpekyol Sonbahar Kış 2018 2019 Koleksiyonu İle Modern Bir Sonbahar Düştü

Şarkı söylemesen ne yapardın?

Şarkı söylemek benim için kendimi en iyi ifade ediş şeklim. Kendimi en mutlu ve ruhumu en özgür bıraktığım an. Aynı şeyleri müzik dinlerken de hissediyorum. İşte o zaman anlıyorum ki müzik hayatımın en büyük vazgeçilmez bir parçası. Eğer şarkı söylemeseydim yine sahne sanatları ile ilgilenirdim.

Gelecek planlarında neler var?

En büyük hayalim daha fazla kitleye şarkı söylemek ve onlarla aynı duyguda bir bütün olmaktı. Şarkı söylerken hissettiklerimi karşıdakine hissettirmekti en büyük isteğim. Şimdi bu albümle bu hayalime bir adım daha yaklaşmış oldum. Kendime olan güvenim, inancım ve azmimle bu yolda güzel işlere imza atacağım.

Tuğba, 9 yaşında çocuk korosunda şarkı söylerken ilk solistlik sınavını vermiş. Büyüyüp Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda viyola eğitimi alırken de Bursa’da sahne almaya başlamış. Pek çok Bursalı onu bu sahne deneyiminden tanıyor ve beğeniyor. Bu arada Tuğba’yı Bursa’da bir mekanda şarkı söylerken Haluk Levent keşfetmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu